Piątka Morawieckiego dla Opolszczyzny

/ PiS

  

Nowe drogi: obwodnica Opola, węzeł Prószkowa, co najmniej trzy nowe mosty, linie kolejowe, uregulowanie Odry, a także skrócenie kolejek do lekarzy - to niektóre propozycje tzw. piątki Morawieckiego dla Opolszczyzny. Szef rządu przedstawił ją podczas dzisiejszej konwencji PiS w Opolu.

Premier przypomniał postulaty swej partii, tzw. piątkę Morawieckiego, czyli postulaty programowe rządu i PiS na jesienne wybory samorządowe. To "ciepły dom", "bliska okolica, dalsza okolica", czyli nowoczesna gmina, dworzec, chodnik dla dzieci, autobusy, odtwarzane linie autobusowe, tak jak ta w Namysłowie. Szybki internet, żeby Opolszczyzna, która przecież w dużym stopniu składa się też z terenów wiejskich, z małych miasteczek, miała takie same szanse rozwoju, uczestniczenia w gospodarce cyfrowej, jak duże miasta - wymieniał Morawiecki.

Jak mówił, samorządowy program PiS zakłada też wprowadzenie budżetu obywatelskiego w każdej polskiej gminie. "Tu mieszkasz, tu decydujesz - to będziemy robić, czyli zwiększenie wpływu obywateli na samorząd" - zaznaczył premier.

Na "piątkę" dla Opolszczyzny złożyły się z kolei m.in. nowa komunikacja dla Opola, w tym obwodnica Opola oraz węzeł Prószkowa, co najmniej trzy nowe mosty (na DK 39 z Brzegu do Namysłowa, w Krapkowicach i w Opolu), a także nowe linie kolejowe (m.in. Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie oraz droga kolejowa 143 Kalety - Wrocław Mikołajów).

Morawiecki zwrócił uwagę, że podczas rządów PiS na Opolszczyznę popłynęło 50 mln zł na budowę dróg lokalnych. Zapowiedział, że za kilka dni jego rząd przyjmie nowy, 5-miliardowy fundusz, z którego budowane będą zarówno nowe drogi, jak i nowe mosty. Jak mówił, 5 mld to tyle, ile PO i PSL "zdołały wysupłać z dziurawego budżetu" przez 8 lat, a obecnie rządzący taką kwotę przeznaczą na 1,5 roku.

Premier zapowiedział też wysiłki na rzecz skrócenia kolejek do lekarzy w regionie opolskim. "Będziemy skracać kolejki, które od 27 lat lat rosną. Właściwie rosną od 50 lat, ale patrzymy na ten okres po 1989 r. I zobaczycie państwo, rozliczycie nas już za 9 miesięcy, czy one w tych 9-10 głównych kategoriach specjalistycznych, czy specjalizacjach medycznych, czy one będą malały, bo przystępujemy do tego programu" - powiedział premier. Przypomniał jednocześnie, że w zeszłym roku na Uniwersytecie Opolskim otwarty został nowy kierunek - medyczny.

Jako punkty piąty swego programu dla Opolszczyzny Morawiecki wymienił uregulowanie Odry. Jak mówił, chodzi o budowę zbiornika w Krapkowicach, przebudowę polderu Żelazna i takie uregulowanie rzeki, by była możliwa większa żeglowność na niej. "Naprawiamy zaległości nie tylko z ostatnich 25 lat, ale ze 125 lat. Będziemy udrażniać Odrę i będziemy budować nowe zbiorniki, żeby nie było powodzi, jak 21 lat temu" - przekonywał szef rządu.

Premier zaapelował, by w jesiennych wyborach samorządowych w Opolu głosować na kandydatkę Zjednoczonej Prawicy, obecną wicewojewodę opolską Wiolettę Porowską. Podkreślał, że po to właśnie PiS potrzebuje nowych radnych w sejmikach województw, żeby współpraca z sejmikiem i rządem była jak najbliższa i jak najlepsza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl