Piątka Morawieckiego dla Opolszczyzny

/ PiS

  

Nowe drogi: obwodnica Opola, węzeł Prószkowa, co najmniej trzy nowe mosty, linie kolejowe, uregulowanie Odry, a także skrócenie kolejek do lekarzy - to niektóre propozycje tzw. piątki Morawieckiego dla Opolszczyzny. Szef rządu przedstawił ją podczas dzisiejszej konwencji PiS w Opolu.

Premier przypomniał postulaty swej partii, tzw. piątkę Morawieckiego, czyli postulaty programowe rządu i PiS na jesienne wybory samorządowe. To "ciepły dom", "bliska okolica, dalsza okolica", czyli nowoczesna gmina, dworzec, chodnik dla dzieci, autobusy, odtwarzane linie autobusowe, tak jak ta w Namysłowie. Szybki internet, żeby Opolszczyzna, która przecież w dużym stopniu składa się też z terenów wiejskich, z małych miasteczek, miała takie same szanse rozwoju, uczestniczenia w gospodarce cyfrowej, jak duże miasta - wymieniał Morawiecki.

Jak mówił, samorządowy program PiS zakłada też wprowadzenie budżetu obywatelskiego w każdej polskiej gminie. "Tu mieszkasz, tu decydujesz - to będziemy robić, czyli zwiększenie wpływu obywateli na samorząd" - zaznaczył premier.

Na "piątkę" dla Opolszczyzny złożyły się z kolei m.in. nowa komunikacja dla Opola, w tym obwodnica Opola oraz węzeł Prószkowa, co najmniej trzy nowe mosty (na DK 39 z Brzegu do Namysłowa, w Krapkowicach i w Opolu), a także nowe linie kolejowe (m.in. Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie oraz droga kolejowa 143 Kalety - Wrocław Mikołajów).

Morawiecki zwrócił uwagę, że podczas rządów PiS na Opolszczyznę popłynęło 50 mln zł na budowę dróg lokalnych. Zapowiedział, że za kilka dni jego rząd przyjmie nowy, 5-miliardowy fundusz, z którego budowane będą zarówno nowe drogi, jak i nowe mosty. Jak mówił, 5 mld to tyle, ile PO i PSL "zdołały wysupłać z dziurawego budżetu" przez 8 lat, a obecnie rządzący taką kwotę przeznaczą na 1,5 roku.

Premier zapowiedział też wysiłki na rzecz skrócenia kolejek do lekarzy w regionie opolskim. "Będziemy skracać kolejki, które od 27 lat lat rosną. Właściwie rosną od 50 lat, ale patrzymy na ten okres po 1989 r. I zobaczycie państwo, rozliczycie nas już za 9 miesięcy, czy one w tych 9-10 głównych kategoriach specjalistycznych, czy specjalizacjach medycznych, czy one będą malały, bo przystępujemy do tego programu" - powiedział premier. Przypomniał jednocześnie, że w zeszłym roku na Uniwersytecie Opolskim otwarty został nowy kierunek - medyczny.

Jako punkty piąty swego programu dla Opolszczyzny Morawiecki wymienił uregulowanie Odry. Jak mówił, chodzi o budowę zbiornika w Krapkowicach, przebudowę polderu Żelazna i takie uregulowanie rzeki, by była możliwa większa żeglowność na niej. "Naprawiamy zaległości nie tylko z ostatnich 25 lat, ale ze 125 lat. Będziemy udrażniać Odrę i będziemy budować nowe zbiorniki, żeby nie było powodzi, jak 21 lat temu" - przekonywał szef rządu.

Premier zaapelował, by w jesiennych wyborach samorządowych w Opolu głosować na kandydatkę Zjednoczonej Prawicy, obecną wicewojewodę opolską Wiolettę Porowską. Podkreślał, że po to właśnie PiS potrzebuje nowych radnych w sejmikach województw, żeby współpraca z sejmikiem i rządem była jak najbliższa i jak najlepsza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak uniknąć koronawirusa? Ekspert zaleca: Mycie rąk, zakrywanie twarzy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Jak uchronić się przed koronawirusem? Dr John Wiesman, sekretarz zdrowia w stanie Waszyngton - gdzie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w USA - mówi, że opinia publiczna powinna robić „to, co robisz w każde przeziębienie i grypę”.

Czyli, krótko mówiąc, potrzebne jest częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.

- Jeśli czujesz się chory, zakryj twarz podczas kaszlu lub kichania. Ale nie używaj rąk. Użyj zgiętego łokcia lub chusteczki, którą natychmiast wyrzucisz

- przestrzega dr Wiesman. 

WHO zaleca także pozostawanie w odległości co najmniej 1 metra od każdego, kto może być zakażony.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1665 - poinformowała dziś chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. Komisja podała, że 139 nowych przypadków śmiertelnych miało miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CNN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts