To już 24. "Marsz jamników"

/ twitter.com/@krakow_pl

  

Przez Kraków przeszedł radosny i merdający – jak określają organizatorzy – 24. "Marsz jamników". Jamniki i ich właściciele pokonali trasę spod Barbakanu ulicą Floriańską na Rynek Główny, gdzie odbyły się konkursy, zabawy i wybory najbardziej perfekcyjnej pary tegorocznego marszu.

Maszerującym przez Kraków jamnikom i ich właścicielom towarzyszyła marszowym rytmem Orkiestra Wieniawa.

W tegorocznym konkursie wybrana została najbardziej perfekcyjna para "Marszu jamników 2018". Kandydatów do finału wypatrywali behawioryści podczas całego przemarszu. Ostatecznie o tytuł zawalczyło na scenie pod Ratuszem pięć zespołów, składających się z psa i jego właściciela.

Zwycięzcami konkursu okazali się Miłosz i jego 5-letnia jamniczka Sherry, którzy przyjechali z Chorzowa. Okazali się być najbardziej zgranym zespołem, rozumiejącym się bez słów, i najbardziej podobnym do siebie nawzajem. Szalę zwycięstwa przeważył pan Miłosz, rozpuszczając swobodnie swoje długie do ramion włosy i pozując z długouchą Sherry.

Na scenie zaprezentowała się również nestorka marszów, obchodząca w niedzielę 19. urodziny jamniczka Mimi.

W marszu uczestniczyły jamniki z Krakowa, całej Polski i z zagranicy. Niektóre były zabawnie przebrane, inne przyozdobione jedynie odświętną wstążeczką. Były też psy innych ras.

Dodatkowo właściciele i miłośnicy psów mogli skorzystać w rozstawionych na Rynku namiotach z bezpłatnych porad, m.in. weterynarza, dietetyka zwierzęcego, behawiorysty, instruktora szkolenia psów i zoofizjoterapeuty. Mogli także bezpłatnie ostrzyc oraz zaczipować psa i zarejestrować go w międzynarodowej bazie danych Safe-Animal.

Na stoiskach dyżurowali także policjanci "Zielonej Strefy" małopolskiej policji i wolontariusze Fundacji Psi Los, która niesie pomoc zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym.

Organizatorzy marszu i jego uczestnicy nie zapominali także o psach samotnych i porzuconych. Na scenie pod Ratuszem przeprowadzono także finał kolejnej edycji akcji adopcyjnej Radia Kraków "Pieskie życie zmieniamy na dobre". W trakcie trwania imprezy pięć psów z małopolskich schronisk znalazło nowy dom.

Na jednym ze stoisk prowadzona była zbiórka karmy dla psów z małopolskich przytulisk w Harbutowicach i Łętkowicach.

Krakowskie "Marsze Jamników" od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno właścicieli psów, jak i turystów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

To będzie pierwszy taki punkt we Wrocławiu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/psfotografia

  

We Wrocławiu powstanie pierwszy punkt doradztwa energetycznego. Doradcy podpowiedzą mieszkańcom m.in. jak wymienić piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła, czy gdzie szukać dofinansowania.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada przypomniał, że uchwała antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne do 2024 roku.

- Nie chcemy zostawiać mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł na stworzenie punktu konsultacyjnego, który umożliwi zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie zarówno doboru najlepszego źródła ciepła do konkretnych nieruchomości, jak i sposobu sfinansowania tej inwestycji

 - mówił Zawada na wtorkowej konferencji prasowej.

Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak- Pomianowska podkreśliła, że mieszkańcy Wrocławia mogą obecnie skorzystać z kilku miejskich programów wsparcia, w tym z programu Kawka + czy Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie.

- Jednak ta mapa drogowa narzędzi finansowych, wymogów, przepisów jest dosyć skomplikowana i mieszkaniec może czuć się zagubiony. Dlatego uruchamiamy doradztwo energetyczne skrojone na miarę Wrocławia. Przyglądaliśmy się, jak robią to inne miasta i zdecydowaliśmy się zaproponować model, który byłby dostępy dla każdego

– mówiła Szymczak-Pomianowska.

Stacjonarny punkt konsultacyjny będzie się mieścił przy ulicy Hubskiej, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Środowiska i Rolnictwa UM i ruszy 28 lutego. Konsultacje będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w godzinach pracy urzędu

- Doradcy z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu będą udzielać informacji na temat możliwości wymiany pieców węglowych i narzędzi finansowania takiej wymiany zarówno z programu miejskiego jak i programu rządowego "Czyste Powietrze"

– tłumaczyła dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Mariola Apanel.

Na pytania mieszkańców doradcy odpowiedzą też drogą telefoniczną i e-mailową (doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl). Pilotażowo organizowane będą też spotkania dla mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole.

- Będą to warsztatowe konsultacje z mieszkańcami. Wybraliśmy te dwa osiedla ponieważ tam problem istnieje; chcemy też sprawdzić, jakiego zakresu doradztwa potrzebują mieszkańcy. Ma to być kierunkiem dla dalszych osiedli, w pewnym momencie wejdziemy też do centrum, jednak tam sytuacja jest trochę trudniejsza

 – mówił prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki.

Zwrócił uwagę, że dziś jakość powietrza we Wrocławiu jest zła. „To powód do tego, żebyśmy podjęli zdecydowane działania, bo na wymianę kopciuchów mamy niecałe sześć lat, to duże wyzwanie technologiczne i cywilizacyjne” – mówił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl