„Macron pieścił Merkel w Marsylii” - echa spotkania przywódców Niemiec i Francji

/ twitter.com/screenshot/@RosMathieson

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel afiszują się ze swoją bliskością – piszą dzisiaj francuskie gazety, które omawiają ich piątkowe spotkanie w Marsylii, mające być przygotowaniem do nieformalnego szczytu UE 20 września. Media zgodnie zauważają, że działania Macrona wpisują się w kampanię wyborczą do PE, dlatego próbuje się on pokazywać jako "lider Europy".

"Macron i Merkel obnoszą się ze swoją bliskością" - pisze alzacki dziennik "DNA". "Macron pieści Merkel w Marsylii" - tytułuje swój tekst "Le Figaro", które niedawne wizyty prezydenta Francji w Skandynawii i w Luksemburgu określa jako "zalecanie się" do partnerów z UE.

Spotkanie Macrona i Merkel w Marsylii miało być przygotowaniem do nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który ma odbyć się 20 września w Salzburgu w Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE. Komentatorzy jednak ledwie o tym wspominają, gdyż według nich w Marsylii prezydentowi Francji chodziło o przygotowanie nadchodzących w maju wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) i pozyskanie poparcia niemieckiej kanclerz dla swych idei.

To już kampania przed wyborami, w której Macron, chce się pokazać, jako lider Europy postępu – zgodnie twierdzą francuskie media.

Ponieważ ani przed rozmowami Macron-Merkel, ani po nich, nie było oficjalnego komunikatu, dziennikarze skazani byli na cytowanie krótkiej zapowiedzi prezydenta Francji, w której wymienił on "najpoważniejszą obecnie kwestię migracji", Brexit, wspólną obronę i "wspólne interesy poza granicami".

Jak ocenia redakcja "DNA", "przywódcy Francji i Niemiec nie chcą pozostawiać tematu imigracji wyłącznie tym, których nazywają populistami, a którym przewodzą włoski wicepremier Matteo Salvini i premier rządu Węgier Viktor Orban".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Matteo Salvini : „Żadnego migranta więcej”

Na dowód wspólnoty poglądów Merkel i Macrona gazeta cytuje słowa niemieckiej kanclerz, która przed rozmowami zapewniała, że "Niemcy i Francja mają to samo podejście do problemów".

Komentator telewizji BFM Ulysse Gosset podkreśla jednak, że "wewnętrzne załamania (w koalicji rządowej) osłabiają panią Merkel" i że z powodu swych bawarskich sojuszników z CSU nie jest ona w stanie jednoznacznie odciąć się od węgierskiego premiera. Partia Orbana Fidesz należy w PE do Europejskiej Partii Ludowej, tej samej, co CDU Merkel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Niemczech nie gaśnie spór o imigrantów. „To jest matka wszystkich problemów politycznych”

Wybór Marsylii wielu francuskich obserwatorów uznało za symboliczny, gdyż jest to miasto założone ok. 600 r. p.n.e. przez Greków, a i dziś bardzo wielu jej mieszkańców to bliżsi i dalsi potomkowie Ormian, Włochów, Hiszpanów czy przybyszów z Afryki Północnej.

Reporter dziennika "Le Figaro" Arthur Berdah przypomniał, że "miasto migrantów" zdecydowaną większość głosów oddało w I turze zeszłorocznych wyborów prezydenckich we Francji na przedstawicielkę skrajnej prawicy Marine Le Pen i kandydata skrajnej lewicy Jean-Luca Melenchona. Oboje określani są jako populiści.

Gosset uważa, że niezależnie od przygotowań do wyborów europejskich "osłabiony w kraju Macron przy pomocy Europy pragnie się odbić od dna, ale więcej sukcesów ma za granicą niż we Francji". Komentator relatywizuje jednak te sukcesy, mówiąc, że "od czasu, jak Macron jest prezydentem, nic się w Europie nie ruszyło".

Inny dziennikarz BFM TV Herve Gattegno nie zgodził się z tą tezą, zauważając, że od wyboru Macrona "wszędzie w krajach UE populiści zyskali na sile i Europa zmieniła się właśnie pod tym względem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Macron obraził Włochów. Padły inwektywy. W odpowiedzi usłyszał "hipokryta"

Komentatorzy przekonani są, że prezydent zdaje sobie sprawę ze słabego poparcia, jakie jego euroentuzjastyczne idee mają wśród Francuzów. Liczy jednak na to, że głosy jego przeciwników rozproszą się pomiędzy Zjednoczeniem Narodowym (dawny Front Narodowy), Francją Nieujarzmioną Melenchona i centroprawicową partią Republikanie.

Reporter stacji BFM za charakterystyczną "nie tylko dla ekstremy" uznał wypowiedź Melenchona, który na piątkowym wiecu w Marsylii "ubolewał nad Europą rządzoną przez niemiecką kanclerz i przezroczystym Emmanuelem Macronem, który potakuje jej bez przerwy". "A ona Francuzów robi w konia i traktuje ich jak coś, z czym nie trzeba się liczyć" – uznał przywódca Francji Nieujarzmionej.

Berdah określa w "Le Figaro" niedawne wizyty prezydenta Francji w Skandynawii i w Luksemburgu, jako "zalecanie się" do partnerów z UE, w nadziei na uzyskanie poparcia europejskiego. W Marsylii zaś "jego celem było wykorzystanie słabości kanclerz i zdobycie przywództwa obozu postępu, który pragnie zbudować. Macron chce być postrzegany (jak sam to określił), jako pierwszy przeciwnik węgierskich, polskich i włoskich nacjonalistów" - twierdzi dziennikarz "Le Figaro".

Gosset z BFM TV wieszczy Macronowi "trudną pracę", gdyż, jak powiedział, na razie w tej ofensywie może liczyć jedynie na poparcie krajów Beneluksu, Hiszpanii i Portugalii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagroda dla policjanta, który uratował trójkę tonących dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Statuetkę Bursztynowego Gryfa otrzymał we wtorek asp. Rafał Dąbrowski, który w czerwcu uratował tonącą trójkę rodzeństwa i ich dziadka. Wręczona po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Gdańsku nagroda będzie przyznawana co roku szczególnie zasłużonym policjantom z regionu.

W pomorskich obchodach Święta Policji, które odbyły się we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Podczas uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszom wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe. Policjantom i pracownikom cywilnym wręczone zostały także odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz inne nagrody. W trakcie obchodów po raz pierwszy została przyznana statuetka Bursztynowego Gryfa, którą otrzymał asp. Rafał Dąbrowski, dzielnicowy z sopockiej policji.

Jak poinformował kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, asp. Rafał Dąbrowski w czerwcu na gdańskiej plaży w Sobieszewie uratował tonącą trójkę rodzeństwa oraz ich dziadka.

Wręczając nagrodę Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski zapowiedział, że będzie ona przyznawana policjantom, którzy "w szczególny sposób z narażeniem życia i zdrowia" przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Polski. "Rozpoczęliśmy to w stulecie naszej formacji" – dodał Rzymkowski.

Kom. Michał Sienkiewicz poinformował, że statuetka Bursztynowego Gryfa, będzie wręczana corocznie, w dniu Święta Policji.

W trakcie obchodów pomorskim policjantom zostały również przekazane cztery samochody BMW serii 3, w tym trzy oznakowane i jeden nieoznakowany. "Samochody zostały zakupione ze środków programu modernizacji Policji. Od środy samochody te trafią do służby" - poinformował  kom. Michał Sienkiewicz.

Podczas uroczystości zainicjowano również wspólną wakacyjną akcję Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, polegającą na wręczaniu przez pomorskich policjantów pieszym białoczerwonych opasek odblaskowych, podczas np. akcji edukacyjnych.

Policja Państwowa została powołana ustawą z 24 lipca 1919 r. Policja na pamiątkę tego wydarzenia 24 lipca obchodzi swoje święto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl