Szef MON wyróżnił strategiczny sprzęt

Wóz dowodzenia na podwoziu transportera opancerzonego Rosomak otrzymał wyróżnienie specjalne Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej podczas XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

CO MON

Na zakończenie największych targów zbrojeniowych w Polsce szef MON wyróżnieniem specjalnym uhonorował kołowy transporter opancerzony Rosomak w specjalnej wersji – wozu dowodzenia, przygotowanej dla Sił Zbrojnych RP przez konsorcjum Rosomak S.A. i WB Group.

Wóz zapewnia dowódcom możliwość kierowania wojskami zarówno podczas postoju, jak i w ruchu. Pojazd wyposażony jest w sprzęt łączności oraz oprogramowanie umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji oraz wymianę informacji, w tym informacji niejawnych. Zastosowany sprzęt specjalistyczny oraz opracowane oprogramowanie zapewniają możliwość przetwarzania informacji do klauzuli NATO SECRET włącznie.

Wyróżnienie w imieniu szefa MON wręczył wiceminister Sebastian Chwałek

Serdecznie gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym. Jednocześnie zachęcam wszystkich do dalszego wysiłku w rozwoju nowych, lepszych wyrobów służących obronności 

— powiedział podczas uroczystego zakończenia MSPO sekretarz stanu w MON.

Jeszcze w tym kwartale 7 wozów tego typu trafi na wyposażenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Koordynuje ono działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych w Polsce i w krajach bałtyckich.

Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji wozu dowodzenia powstał w wyniku realizacji umowy o wartości 80 mln PLN, zawartej 9 marca 2018 roku przez Inspektora Uzbrojenia z zakładami Rosomak S.A. Kluczowym podwykonawcą systemów teleinformatycznych zamontowanych w pojeździe jest spółka WB Electronics S.A.

 Źródło: mon.gov.pl.

 

#MSPO #wyróżnienie #Błaszczak #KTO Rosomak #wóz dowodzenia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo