Polscy piloci na manewrach w Hiszpanii

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16, kilku pilotów oraz kilkudziesięciu żołnierzy personelu zabezpieczającego z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciało do hiszpańskiej bazy lotniczej w Albacete aby wziąć udział w szkoleniu TLP (Tactical Leadership Programme).

mat. 31. BLT. / http://31blt.wp.mil.pl/pl/1_1335.html

Miejscowość Albacete położona jest w południowo-wschodniej Hiszpanii. W pobliżu znajduje się baza lotnicza Los Llanos Sił Powietrznych Hiszpanii, w której od 39 lat odbywają się cyklicznie międzynarodowe szkolenia Tactical Leadership Programme. 

Do zasadniczych celów kursów TLP należy sukcesywne podnoszenie umiejętności przywódczych personelu latającego oraz zwiększenie możliwości taktycznych sił powietrznych NATO. Uczestnicy kursu doskonalą taktykę oraz procedury potrzebne do realizacji międzynarodowych operacji lotniczych. Każdorazowe przeprowadzenie takiej międzynarodowej operacji wiąże się z ogromnym wysiłkiem planistycznym. Wydzielenie samolotów do oczyszczenia przestrzeni powietrznej, rażenia środków przeciwlotniczych czy zabezpieczenie strefy tankowania to tylko niektóre z newralgicznych przedsięwzięć koniecznych do przeprowadzenia operacji — podaje oficjalny portal 31. BLT.

W tej edycji, pod okiem instruktorów i kolegów, biorących udział w szkoleniu polskie załogi przećwiczą: planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych zgodnie z dokumentami funkcjonującymi w Siłach Powietrznych NATO; ofensywne działania lotnicze (Ofensive Counter Air), w ramach których prowadzone będą uderzenia na cele naziemne (Surface Attack Tactics) a także defensywne działania lotnicze (Defensive Counter Air) — czytamy.

Program trwałe wrósł w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi”. Polscy piloci biorą w nim udział od 2009 roku.

 

Źródło: 31. BLT.

#piloci #szkolenie #Hiszpania #baza #F-16

iggys
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo