Niespodziewany początek jesieni w Orońsku. Tym razem spotkanie z kulturą Łotwy

/ fot. mat.pras.

  

9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie kulturze łotewskiej.

Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.

- piszą organizatorzy.

Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauja” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauja” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

Impreza obfituje również w atrakcje dla dzieci: najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody.

Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji  – toczenia na kole i lepienia w glinie.

Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

- zachęcają inicjatorzy akcji.

To również święto sportu: młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00. Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: www.rzezba-oronsko.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: znamy wyniki budżetu obywatelskiego

/ Marcin.pw [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Utworzenie bezpiecznych przejść dla pieszych, akcja „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” oraz powstanie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem” – to zwycięskie projekty ogólnomiejskie w 7. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na ich realizację jest blisko 3 mln zł.

Jak poinformował prezydent Koszalina Piotr Jedliński 3186 głosów, najwięcej spośród 22 zadań ogólnomiejskich uzyskał projekt „Bezpieczne przejście dla pieszych – zero wypadków na pasach” o wartości 420 tys. zł.

Jeden z autorów projektu Jakub Kowalik powiedział, że zakłada on montaż lampek przed pasami dla pieszych, które będą pulsacyjnie dawały informację kierowcom, że do przejścia zbliża się pieszy. Przed pasami ma być też położona specjalna mata, która ułatwiać będzie hamowanie pojazdom. Projekt obejmuje cztery lokalizacje: przejście przy ul. Zwycięstwa (przy katedrze i pomniku Jana Pawła II), przy ul. Fałata (przy siedzibie ZUS), przy ul. Władysława IV (przy sklepie Netto i nieczynnym fotoradarze), przy ul. Jana Pawła II (przy kościele pw. św. Ducha).

W przyszłym roku w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 będą realizowane jeszcze dwa ogólnomiejskie projekty. Pierwszym z nich jest akcja profilaktyczna „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” za nieco ponad 47 tys. zł, na którą oddanych zostało 2555 głosów. Natomiast drugi zakłada utworzenie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem”, czyli tarasu przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Na projekt wart ponad 262 tys. zł zagłosowały 1843 osoby.

Głosowaniu podlegały także projekty pięciu koszalińskich osiedli (Lechitów, Lubiatowo, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo), w których mieszkańcy nie doszli do porozumienia co do ich wyboru podczas wrześniowych spotkań. Mogli wybrać tylko jeden z osiedla, w którym zamieszkują.

Głosowanie na projekty w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało od 24 października do 13 listopada i prowadzone było po raz pierwszy wyłącznie elektronicznie. Osoby nieposiadające urządzenia z dostępem do internetu mogły skorzystać w wyznaczonych przez miasto punktów, w których można było zagłosować. Łącznie oddano 9614 głosów. System elektroniczny uniemożliwił oddanie głosów nieważnych. W tym roku nie obowiązywało kryterium wiekowe.

W 12 osiedlach podczas spotkań z mieszkańcami wybrano już wcześniej projekty do realizacji bądź zgłoszone przez nich projekty nie przekraczały łącznie kwoty 114 tys. maksymalnej do wydania dla każdego z osiedli. Dla przykładu mieszkańcy osiedla „Na Skarpie” zdecydowali o wyposażeniu placu zabaw przy ul. E. Gierczak w urządzenia i elementy małej architektury, a ci z osiedla Kotarbińskiego uznali, że chcą wymiany chodnika przy ul. Wyki.

W tegorocznej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zostały złożone 93 projekty. Nie wszystkie pozytywnie przeszły formalną i merytoryczną ocenę.

Pula Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 to 2 mln 990 tys. zł. Wartość zgłoszonych projektów nie mogła przekroczyć 114 tys. zł w przypadku tych osiedlowych oraz 1 mln zł w przypadku ogólnomiejskich.

W Koszalinie po raz pierwszy projekty w ramach budżetu obywatelskiego były składane i wybierane w 2013 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl