Niespodziewany początek jesieni w Orońsku. Tym razem spotkanie z kulturą Łotwy

/ fot. mat.pras.

  

9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie kulturze łotewskiej.

Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.

- piszą organizatorzy.

Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauja” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauja” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

Impreza obfituje również w atrakcje dla dzieci: najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody.

Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji  – toczenia na kole i lepienia w glinie.

Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

- zachęcają inicjatorzy akcji.

To również święto sportu: młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00. Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: www.rzezba-oronsko.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To była ciekawa dyskusja! Co dziewczynka powiedziała Jarosławowi Kaczyńskiemu?

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Edyta Kazikowska

  

Jarosław Kaczyński gościł dziś na pikniku rodzinnym w Chełmie. Po przemówieniu prezes PiS rozmawiał z mieszkańcami. Wśród nich była dziewczynka, która zdradziła Kaczyńskiemu swoje marzenie. Chciałaby zostać chirurgiem i pracować w Polsce. "To bardzo ciężka praca" - odpowiedział prezes PiS z podziwem.

Wszystko może się zdarzyć, jest potrzebna pełna mobilizacja, nawet jeszcze większa niż w wyborach europejskich, bo frekwencja będzie większa. Do momentu wyborów i w dniu wyborów musicie być w pełni zmobilizowani, pójść do urn, głosować"

- apelował prezes PiS w swoim przemówieniu.

[polecam:https://niezalezna.pl/280717-prezes-pis-na-pikniku-rodzinnym-w-chelmie-realizujemy-nowe-zapowiedzi-punkt-za-punktem

Jarosław Kaczyński odbył też liczne rozmowy z mieszkańcami Chełma. Była wśród nich również pewna dziewczynka, która zdradziła, jakie są jej plany na przyszłość.

Chcę być chirurgiem - powiedziała dziewczynka, zaznaczając, że chciałaby się rozwijać w Polsce.

To bardzo ciężka praca, ale jak chcesz, to wspaniale

- odpowiedział z podziwem prezes PiS.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl