11 października ub.r. CBA wszczęło w Urzędzie miasta Inowrocławia kontrolę, a 20 października, po jej wstępnych ustaleniach, CBA weszło do biur urzędu miasta, Kujawskiego Centrum Kultury oraz prywatnych mieszkań. Agenci z gdańskiej delegatury CBA znaleźli dokumenty dotyczące przetargów i umów, faktury, zabezpieczyli też zawartość komputerów. Kilka dni później prokuratura wszczęła śledztwo po zawiadomieniach CBA oraz prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy.

Nieprawidłowości i bezprawne działania mieli prowadzić w latach od 2015 do 2017 r. pracownicy wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej urzędu. Faktury poświadczające nieprawdę opisywano jako prawdziwe i potwierdzano wykonanie prac. Pojedyncze faktury opiewały na kwoty do kilkunastu tysięcy złotych. Śledztwo wydziału zamiejscowego CBA w Bydgoszczy prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Południe.

- Złożyłem w Prokuraturze Rejonowej w Inowrocławiu wniosek - który powinien wcześniej złożyć prezydent miasta Ryszard Brejza - o zabezpieczenie mienia ruchomego i nieruchomego wszystkich podejrzanych - dziś blisko 10 osób. Wiele z nich to najbliżsi współpracownicy posła Krzysztofa Brejzy (PO), którzy zostali wprowadzeni do tego urzędu. (...) Taką możliwość mogłaby prezydentowi podpowiedzieć kancelaria z Gdańska, która obsługuje miasto w tej sprawie. Ma on bowiem prawo wystąpić do wszystkich podejrzanych, żeby dobrowolnie oddali środki, które ukradli z naszego urzędu mieszkańcom Inowrocławia. Tak powinien działać dobry gospodarz, który chce wyjaśnić sprawę - powiedział Stachowiak.

Jak dodał, ma od mieszkańców Inowrocławia sygnały, że niektóre z podejrzanych osób pozbywają się majątku i "upłynniają go".

- Kancelaria znajdująca się na ulicy Wałowej 10 w Gdańsku nie powinna obsługiwać miasta Inowrocławia. Takich kancelarii w Polsce są tysiące. Jakie przesłanki decydowały o wyborze właśnie tej kancelarii? Ona nie jest ani znana, ani dobra, ani też nie widać nawet jej portfolio. Te sprawy powinien załatwić wydział prawny Urzędu Miasta. W tej chwili wydatkujemy kolejne dziesiątki tysięcy złotych na obsługę prawną, a już ustalono, że setki tysięcy złotych w tej aferze ukradziono - wskazał Stachowiak.

Podkreślił, że gdańska kancelaria ma z miastem umowę opiewającą na kwotę 9,7 tys. zł, a informacja taka znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu. Dodał, że każdy wyjazd prawnika z Gdańska do Bydgoszczy w celach związanych z reprezentowaniem Inowrocławia w tej sprawie kosztuje dodatkowo 800 zł netto.