Wystartował festiwal w Toronto. W programie m.in. "Zimna wojna"

/ fot. mat.pras.

  

Światową premierą filmu "Król wyjęty spod prawa" Davida Mackenzie rozpoczął się w czwartek 43. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. W ramach imprezy, która potrwa do 16 września, pokazane zostaną 343 filmy z 74 krajów. Polskę reprezentować będzie m.in. najnowszy obraz Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

Aż 138 filmów będzie miało w Toronto swoją premierę światową, 22 - międzynarodową, a 72 - północnoamerykańską. Wśród potwierdzonych, jak dotąd, gości jest ponad 700 artystów z całego świata, w tym wiele gwiazd holywoodzkich. Tegoroczny film inaugurujący festiwal "Król wyjęty spod prawa" ("Outlaw King") to wyprodukowany przez Netflix dramat historyczny w reżyserii Davida Mackenzie z Chrisem Pinem w roli średniowiecznego króla Szkocji Roberta Bruce'a. 

W ramach pokazów galowych zaprezentowane zostaną m.in. takie filmy jak: "Beautiful Boy" w reż. Felixa Van Groeningena z Timothee Chalametem i Stevem Carellem w rolach głównych, "Wszyscy wiedzą" Asghara Farhadiego z Penelope Cruz i Javierem Bardemem, "Pierwszy człowiek" Damiena Chazelle'a z Ryanem Goslingiem w roli pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga, "Wdowy" Steve'a McQueena czy "High Life" w reżtserii Claire Denis.

"High Life" jest koprodukcją niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polską. Ten dramat science-fiction, w którym główne role grają Robert Pattinson, Juliette Binoche oraz Mia Goth, jest anglojęzycznym debiutem francuskiej reżyserki, autorki takich filmów jak "Czekolada" czy "Piękna praca". W obsadzie jest również polska aktorka Agata Buzek.

W czwartek ogłoszono, że Claire Denis otrzyma przyznawaną od pięciu lat nagrodę Roger Ebert Golden Thumb Award im. legendarnego amerykańskiego krytyka filmowego. Ceremonia odbędzie się w trakcie festiwalu, 10 września. Nagroda została ufundowana, by uhonorować reżyserów, którzy w swojej pracy hołdują wartościom cenionym przez Rogera Eberta. Jej dotychczasowi laureaci to Martin Scorsese, Ava DuVernay, Agnes Varda i Wim Wenders. 

Podczas festiwalu odbędzie się też światowa premiera najnowszego filmu kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana "Życie i śmierć Johna F. Donovana" (The Death and Life of John F. Donovan). Jest to anglojęzyczny debiut Dolana, wywodzącego się z Montrealu we francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dolan zdobył światowe uznanie w 2009 roku swoim pełnometrażowym debiutem reżyserskim "Zabiłem swoją matkę", do którego również napisał scenariusz i w którym zagrał główną rolę.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego będzie miała w Toronto swoją swoją kanadyjską premierę podczas pokazów specjalnych 14 września. Kategorię tę otworzy w czwartek film "Mouthpiece" uznanej kanadyjskiej reżyserki Patricii Rozemy. Pokazane zostaną też m.in. "Capernaum" w reż. Nadine Labaki czy "Kursk" Thomasa Vinterberga.

Organizatorzy podkreślają silną reprezentację filmów ze Wschodniej Europy w kategorii współczesnego kina światowego. Wśród nich jest m.in. "Donbas" Siergieja Łoźnicy opowiadający o wojnie we wschodniej Ukrainie. Po jednym z pokazów zaplanowano spotkanie z reżyserem. Polskim akcentem będzie międzynarodowa premiera filmu "Kawki na drodze", koprodukcji czesko-słoweńsko-polsko-słowackiej w reżyserii Olmo Omerzu.

Wśród dokumentów oczekiwanym filmem jest "Fahrenheit 11/9" Michaela Moore'a o Ameryce za prezydentury Donalda Trumpa. Werner Herzog zaprezentuje w Toronto swój najnowszy film o Michaile Gorbaczowie "Meeting Gorbachev", wyreżyserowany wspólnie z Andre Singerem. Z kolei Witalij Manski przedstawi dokument "Putin's Witnesses" ("Świadkowie Putina"). 

Drugi rok z rzędu organiztorzy festiwalu zwracają uwagę na pozycję kobiet w przemyśle filmowym. W tegorocznej edycji festiwalu filmy nakręcone przez kobiety stanowią 34 proc. pokazywanych obrazów a kobiety są głównymi bohaterkami 136 filmów. Na sobotę zaplanowano przemarsz, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec nierówności, seksizmu i przemocy na tle seksualnym w przemyśle filmowym. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto jest jedną z ważniejszych imprez filmowych na świecie, uważaną za swoisty barometr przed amerykańskimi Oscarami. Główna nagroda festiwalu, Grolsch People's Choice Award, przyznawana jest przez widownię. W ubiegłych latach przypadła filmom "La La Land" i "Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri".

Nagrody w sekcji pokazów specjalnych przyznaje stowarzyszenie krytyków międzynarodowych (FIPRESCI). Paweł Pawlikowski otrzymał tę nagrodę w 2013 r. za "Idę"; na początku 2015 r. film został nagrodzony Oscarem.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl