Prezydent Duda w Lubaniu: "Państwo to władza, która myśli o zwykłych ludziach"

/ By Saeima [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Państwo to władza, która myśli o zwykłych ludziach, którzy na co dzień ciężko pracują - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Lubania (Dolnośląskie) prezydent Andrzej Duda. Państwo to władze centralne i konstytucja, która ma być jednakowa dla wszystkich obywateli, a nie chronić tylko elitę - dodał.

Podczas spotkania z mieszkańcami Lubania prezydent podkreślał, że "państwo to nie tylko samorząd lokalny, ale także władze centralne i konstytucja, która ma być jednakowa dla wszystkich obywateli, a nie chronić tylko elitę". "Państwa to nie sędziowie, którzy czują się bezkarni i sądy, które wolno pracują - to nie jest sprawiedliwe państwo" - dodał. "Państwo to władza, która myśli o zwykłych ludziach, tych, którzy na co dzień ciężko pracują" - zauważył Andrzej Duda. Jak podkreślił, "cieszy się, że w tak wielkim stopniu udało się w Polsce zlikwidować bezrobocie".

Prezydent mówił również, że podczas swojej czwartkowej wcześniejszej wizyty w Zgorzelcu dowiedział się, że w pobliskim Pieńsku może upaść odlewnia, która zatrudnia ponad 250 osób. Dodał, że rozmawiał z samorządowcami na temat znalezienia pracy dla osób z tej odlewni; zapowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z przedstawicielami rządu.

"Naprawa państwa polega na tym, że do takich ludzi ręka wyciągnięta jest zaraz i musi to zrobić. Na tym polega sprawiedliwe państwo, które myśli o zwykłym człowieku. Na tym polega prawo człowieka do pracy i do godnego życia, że w trudnej sytuacji, jaka jest, otrzymuje wsparcie"

- powiedział prezydent.

Podkreślił, że o tym także myślał rząd wtedy, kiedy ustanawiał program 500 plus. „Program tak potrzebny polskiej rodzinie posiadającej dzieci i tak potrzebny młodym, po to, żeby łatwiej im było odważyć się na to, żeby mieć dzieci, że państwo wesprze ich, że nie są sami” – zaznaczył. Jak dodał, cieszy się, że program jest realizowany, a pieniądze wypłacane są sprawnie.

„Cieszę się, że udało się – tak jak obiecywałem w kampanii – obniżyć wiek emerytalny, którego nie obroniła ta konstytucja, Trybunał Konstytucyjny, i który wbrew całemu narodowy został podwyższony w czasie rządów poprzednich władz”

- mówił prezydent. Jak podkreślił "wraca uczciwe państwo, państwo, w którym władza słucha obywateli i wykonuje swoje zobowiązania”.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że uda się zrealizować zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego. „To ważne, bo Polska lokalna to zrównoważony rozwój, to właśnie takie miasta jak Lubań, jak Zgorzelec, to większość miast w Polsce. Tu mieszkają Polacy, którzy zasługują na to, żeby zostać dostrzeżeni” – powiedział. Wymienił m.in. pomoc państwa na termomodernizację domu, budowę dróg, szerokopasmowy internet, obniżanie kosztów ogrzewania.

„Rząd przeznacza na ten cel 500 mln zł właśnie w gminach, właśnie w małych miastach, tam gdzie są potrzebne, tam gdzie ich brakowało i nie zawsze władze lokalne na nie stać. Wierzę, że dzięki temu planowi będzie to możliwe i nasze miasta będą się rozwijały, że będzie powstawała taka infrastruktura, uprzyjemniająca, ułatwiająca życie. To także oznacza wzrost poziomu, życia, wzrost atrakcyjności naszych miejsc zamieszkania”

– zauważył prezydent.

Zapewnił, że jego celem jest to, aby po zakończeniu kadencji mieć wewnętrzne przekonanie i dowody na to, że Polakom żyje się lepiej. „Że spełniliśmy nasze zobowiązania walki o sprawy zwykłych ludzi, o to, żeby żyło im się łatwiej, żeby Polska była dla nich państwem przyjaznym, w którym czują się dobrze, że ci którzy mieszkają poza granicami, coraz mocniej rozważają swój powrót i wracają” – dodał.

„Chciałem państwu podziękować za dotychczasową pracę dla Polski, za to, że poczekaliście na to, aż przyjdzie władza, która będzie realizowała swoje zobowiązania. Wierzę w to, że będzie mogła je realizować nadal i że dojdziemy na poziom średniego życia w krajach zachodniej Europy, bo to jest nasze dążenie, a pracy jeszcze przed nami dużo”

– podkreślił.

Prezydent dodał także, że w Lubaniu jest pierwszy raz. "Muszę powiedzieć, że jestem niezwykle poruszony, bo mieszkacie państwo rzeczywiście w pięknym miejscu" - zwracał się do mieszkańców. jak dodał, w Lubaniu widać dobre funkcjonowanie samorządu. "Tutaj widać, że ta demokracja właśnie lokalna funkcjonuję bardzo dobrze" - zaznaczył.

"Gratuluję wam waszego miasta i dziękuję wam za ten sukces, jaki tutaj odnosicie dla siebie, ale w moim poczuciu przede wszystkim dla Polski, bo tu jest Polska. Tu jest część naszego pięknego kraju"

- mówił Andrzej Duda.

Jak zauważył, to właśnie mieszkańcy Lubania odbudowali miasto, co pokazuje, że Polska jest silnym narodem o bardzo mocnej kulturze i poczuciu wspólnoty: wiary, tradycji, obrony ojczyzny, stania na straży granic Rzeczypospolitej oraz nieustannego podnoszenia się po różnego rodzaju katastrofach, które nas dotknęły.

Prezydent zaznaczył też, że "mamy wyjątkowy rok". "Mamy rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy w związku z tym zupełnie wyjątkowy czas i wyjątkową datę. Proszę, żebyście ją uczcili tutaj na miejscu w jak największy sposób, jeszcze póki ten koniec 2018 roku nie nadszedł. Proszę o to władze miejskie, proszę o to władze powiatowe, proszę o to dyrekcje szkół, nauczycieli, wszystkich państwa o to proszę" - podkreślił prezydent. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nożownik z Chemnitz usłyszał wyrok

/ twightlightzone

  

Sąd w Dreźnie skazał w czwartek na 9 i pół roku Syryjczyka, który w sierpniu 2018 roku zabił nożem mieszkańca Chemnitz. W konsekwencji w mieście tym doszło wówczas do wielotysięcznych antyrządowych demonstracji i zamieszek.

Tragedia rozegrała się na miejskim festynie, na którym doszło między mężczyznami do kłótni i bójki. 24-letni Syryjczyk Alaa S. wspólnie z poszukiwanym obecnie międzynarodowym listem gończym Irakijczykiem Farhadem A. dodatkowo ciężko ranili wówczas dwie inne osoby.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego 10 lat więzienia. Obrońcy - uniewinnienia.

Ze względu na duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej proces odbył się w Dreźnie. Przebiegał z zachowaniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Po zabójstwie 35-letniego Niemca doszło w Chemnitz do wielotysięcznych demonstracji organizowanych m.in. przez narodowo-konserwatywne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) i stowarzyszenie kibiców lokalnego klubu piłkarskiego. Oprócz zwykłych obywateli brali w nich też udział członkowie organizacji neonazistowskich. W starciach z lewicowymi kontrdemonstrantami rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Wydarzenia w Chemnitz przez kilka tygodni były politycznym tematem nr 1 w RFN. Dla AfD i prawicowych ugrupowań pozaparlamentarnych były one dowodem, że rząd nie panuje nad sytuacją w państwie, nie jest w stanie skutecznie chronić obywateli, a polityka migracyjna kanclerz Angeli Merkel stanowi zagrożenie dla Niemiec. Z kolei partie establishmentowe dostrzegły niebezpieczny wzrost znaczenia organizacji neonazistowskich, które wykorzystywały protesty jako platformę do autopromocji i szkodziły wizerunkowi Niemiec.

Media i część polityków próbowały kategoryzować protesty jako efekt działań grup skrajnie prawicowych i neonazistowskich, posuwając się przy tym do manipulacji. Pojawiły się doniesienia o domniemanych "polowaniach na cudzoziemców". Prokuratura Generalna Saksonii zaprzeczyła później doniesieniom, jakoby w Chemnitz po morderstwie dochodziło do "polowań" i samosądów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl