Nowy rzecznik prezydenta

/ Krzysztof Sitkowski \ KPRP

  

W piątek w Pałacu Prezydenckim planowana jest uroczystość nominacji nowego ministra w Kancelarii Prezydenta. Ma on odpowiadać m.in. za nadzór nad biurem prasowym - dowiedziała się dziś PAP.

W poniedziałek rezygnację z funkcji rzecznika prasowego prezydenta Andrzeja Dudy złożył Krzysztof Łapiński, który był jednocześnie sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Według 300polityki nowym rzecznikiem zostanie radny PiS w łódzkim sejmiku, prawnik Błażej Spychalski.

Jak wynika z informacji PAP ze źródeł w KPRP, prezydent Duda przyjął już dymisję Łapińskiego, a w piątek nastąpi uzupełnienie składu kierownictwa Kancelarii o nową osobę, która będzie odpowiadała m.in. za nadzór nad biurem prasowym.

Rozmówca PAP zaznaczył, że prezydent brał pod uwagę kilka kandydatur. Dodał, że nie jest jeszcze rozstrzygnięte, czy nowy minister będzie jednocześnie rzecznikiem prasowym prezydenta. 

Minister niekoniecznie musi być rzecznikiem; równie dobrze może być minister, który nadzoruje prace działu prasowego kancelarii i w ramach tego działu będzie powołany rzecznik w randze niższej niż minister

- powiedziało źródło. Według niego nie jest też wykluczone, że ostatecznie termin uroczystości zostanie przesunięty.

Wcześniej o planowanej na godz. 13.30 w piątek uroczystości powołania nowego sekretarza stanu odpowiedzialnego za nadzór nad biurem prasowym informowała 300polityka. Według portalu stanowisko to obejmie Błażej Spychalski, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim. Jak podała 300polityka, jest on „mocno związany” z b. rzecznikiem PiS Marcinem Mastalerkiem, który pracował przy kampanii Andrzeja Dudy i kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z niemieckich kościołów znikają wierni! Statystyki szokują: Chodzi o setki tysięcy osób rocznie

zdjęcie ilustracyjne / Free-Photos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Kościoły chrześcijańskie w Niemczech tracą coraz więcej wiernych. Zjawisko to dotyka w niemal równym stopniu Kościoła katolickiego i ewangelickiego. Rekordowy pod tym względem był miniony 2018 rok.

Według danych statystycznych w 2018 roku Kościół katolicki w Niemczech opuściło oficjalnie ponad 216 tys. wiernych. Jak informuje Episkopat Niemiec, to prawie o 29 proc. więcej niż w poprzednim 2017 roku. Zdaniem tamtejszych władz kościelnych są to bardzo „niepokojące statystyki”.

Jak się okazuje kryzys wiary dotyka nie tylko Kościół katolicki, jeszcze więcej wiernych stracił w tym samym czasie Kościół ewangelicki - 220 tys. Jak zwraca uwagę portal Deutsche Welle, wyliczenia te są wiarygodne, gdyż w Niemczech opuszczenie wspólnoty kościelnej dokonywane jest na drodze specjalnego oświadczenia.

Zdaniem tamtejszych ekspertów głównym powodem opuszczania wspólnoty kościelnej jest oddalanie się wiernych od Kościoła i kryzys jego wiarygodności. Z sondaży i prac statystycznych wynika, że spora część osób jako powód odejścia od wspólnoty wiernych podaje: niezgodne z duchem czasu nauczanie w zakresie moralności seksualnej, nierówne traktowanie kobiet, homoseksualistów oraz osób, które ponownie zawarły związek małżeński.

Według danych statystycznych opracowanych na zlecenie diecezji Essen inne podawane motywy to: podatek kościelny, brak poczucia wspólnoty,  osobisty kryzys wiary i skandale.

Znaczny wpływ na spadek liczby wiernych ma również demografia. W przypadku obu największych Kościołów w Niemczech od dłuższego czasu liczba pogrzebów przewyższa liczbę chrztów. Według oficjalnych danych w 2018 r. liczba niemieckich katolików zmniejszyła się łącznie o 309 tys. i wynosi 23 mln zaś liczba ewangelików o 395 tys. do 21,1 mln.

W ten sposób łączny odsetek wiernych obu największych kościołów chrześcijańskich w niemieckim społeczeństwie zbliża się do granicy 50 proc. W roku 2018 odsetek ten wyniósł  53,2 proc., rok wcześniej 54, 2 proc. Według prognoz do 2060 r., jeśli trend ten się utrzyma, populacja chrześcijan w Niemczech zmniejszy się o połowę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Deutsche Welle, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl