Porozumienie wojskowe Indii i USA

/ flickr.com

  

Indie i USA zawarły dziś porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej. Jak podkreśla agencja Reutera, obie strony mówią o przełomie, mogącym umożliwić sprzedaż Indiom nowoczesnego amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Porozumienie podpisano po rozmowach ministra obrony USA Jima Mattisa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo z indyjską minister spraw zagranicznych Sushmą Swaraj i minister obrony Nirmalą Sitharaman.

USA i Indie zbliżyły się do siebie w ostatnich latach, szukając sposobów na stworzenie przeciwwagi dla coraz większych wpływów Chin w całej Azji, zwłaszcza w Pakistanie, Azji Południowo-Wschodniej i w basenie Oceanu Indyjskiego. Agencja odnotowuje, że zawarcie porozumienia o bezpiecznej łączności wojskowej przeciągało się od lat, ponieważ Indie obawiały się otwarcia swej sieci łącznościowej dla sił zbrojnych USA.

Pompeo nazwał zawarcie tego porozumienia dużym krokiem naprzód. W przeszłości - jak pisze Reuters - osobistości oficjalne mówiły, że umożliwi ono Stanom Zjednoczonym przekazanie Indiom nowoczesnego sprzętu, takiego jak uzbrojone drony. Delhi zabiega o takie drony, potrzebne do monitorowania Oceanu Indyjskiego.

Reuters odnotowuje opinię ekspertów, którzy sądzą, że porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej może zmniejszyć prawdopodobieństwo nałożenia przez USA sankcji na Indie za starania o zakup rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie z Morawieckim i wiec ze Schetyną. Frekwencja w Świdnicy mówi sama za siebie

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz KPRM

  

Dziś Świdnicę odwiedziło od razu dwóch liderów kampanii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Schetyna i Mateusz Morawiecki. Zdjęcia ze spotkań obu polityków z wyborcami mówię same za siebie.

Grzegorz Schetyna przybył dziś do Świdnicy po południu w ramach wizyty na Dolnym Śląsku. Po godz. 16:00 w tym mieście wystąpił również premier Polski Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że na jego wiecu pojawiło się dziesięć razy więcej ludzi, niż na spotkaniu z liderem PO.

– Platforma Obywatelska, partia pana Grzegorza Schetyny, jest jak chorągiewka na wietrze. Podobno jest tak, podobno jest inaczej, tak przedstawiają swoje racje. Najważniejsza w polityce jest wiarygodność, uczciwość, dotrzymanie słowa. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która dotrzymuje słowa

– mówił Morawiecki.

To jak różniła się frekwencja na obu wiecach najlepiej zobrazują zdjęcia…

fot.: arch.

fot.: arch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl