Porozumienie podpisano po rozmowach ministra obrony USA Jima Mattisa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo z indyjską minister spraw zagranicznych Sushmą Swaraj i minister obrony Nirmalą Sitharaman.

USA i Indie zbliżyły się do siebie w ostatnich latach, szukając sposobów na stworzenie przeciwwagi dla coraz większych wpływów Chin w całej Azji, zwłaszcza w Pakistanie, Azji Południowo-Wschodniej i w basenie Oceanu Indyjskiego. Agencja odnotowuje, że zawarcie porozumienia o bezpiecznej łączności wojskowej przeciągało się od lat, ponieważ Indie obawiały się otwarcia swej sieci łącznościowej dla sił zbrojnych USA.

Pompeo nazwał zawarcie tego porozumienia dużym krokiem naprzód. W przeszłości - jak pisze Reuters - osobistości oficjalne mówiły, że umożliwi ono Stanom Zjednoczonym przekazanie Indiom nowoczesnego sprzętu, takiego jak uzbrojone drony. Delhi zabiega o takie drony, potrzebne do monitorowania Oceanu Indyjskiego.

Reuters odnotowuje opinię ekspertów, którzy sądzą, że porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej może zmniejszyć prawdopodobieństwo nałożenia przez USA sankcji na Indie za starania o zakup rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400.