Pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej na Litwie

/ ipn.gov.pl

  

8 września 2018 roku w miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Wileńszczyźnie odbędzie się uroczysty pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej. Zostaną oni pochowani po ponad 70 latach w kwaterze wojskowej cmentarza parafialnego w Ejszyszkach. Uroczystość została zorganizowana przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie i Instytut Pamięci Narodowej, weźmie w niej udział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Patronatem Honorowym uroczystości objęła Urszula Doroszewska, ambasador RP na Litwie.

O godz. 11 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbędzie się msza święta, po niej nastąpi ceremonia pogrzebowa z asystą wojskową.

W 2017 i 2018 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło prace poszukiwawcze i ekshumacje na terenie Wileńszczyzny. W trakcie prac w lesie niedaleko Kolonii Michnokiemie ekshumowano szczątki kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek. Poległ on w walce z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu 1 sierpnia 1944 r. Według relacji kolegów z oddziału otrzymał śmiertelny postrzał w czoło, gdy bronił dojścia zza wysypiska kamieni na polu. W trakcie ekshumacji odnaleziono przy szczątkach wojskowego orzełka od czapki z odstrzelonym skrzydłem.

W 2017 r. prowadzono również poszukiwania w Puszczy Rudnickiej nad rzeką Wisińczą, w miejscu nazywanym Długą Wyspą. Pochowany został podporucznik Wojciech Stypuła ps. Bartek, oficer IV batalionu Nowogródzkiego Okręgu AK. Zginął 22 lipca 1944 r., zastrzelony przez sowietów w Puszczy Rudnickiej. Informacje na temat śmierci i pochówku porucznika „Bartka” pochodzą z relacji Izabelli Jankowskiej-Stankiewicz ps. Marianna, która była świadkiem śmierci i uczestniczyła w pochówku Bartka.

Odnalezione w tym miejscu szczątki jednego mężczyzny ekshumowano. Zabezpieczono materiał kostny do badań DNA. Prace w tym miejscu będą kontynuowane.

Kolejne szczątki odnaleziono niedaleko Ejszyszek, przy starej drodze prowadzącej w kierunku grodziska Majak. Na podstawie relacji i wskazań mieszkanki Ejszyszek pani Jadwigi Sieniawskiej zlokalizowano miejsce pochówku żołnierzy zamordowanych przez NKWD. Zgodnie z relacją we wskazanym miejscu pochowano kilku zabitych żołnierzy. Po kilku dniach rodziny zabrały miejscowych i pochowały na cmentarzach. W grobie pozostał jeden niezidentyfikowany przez bliskich żołnierz. Przeprowadzone badania potwierdziły relację pani Sieniawskiej. We wskazanym miejscu odkryto dużą mogiłę, która nosiła ślady rozkopywania. W mogile znajdowały się szczątki jednego mężczyzny. Ich układ wskazywał, że zostały naruszone.

Prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji poszukiwania, rekonesans terenowy i spotkania z mieszkańcami pozwalają wyznaczyć kolejne miejsca do prowadzenia badań i ekshumacji grobów Polaków, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Usunięto awarię ciepłowniczą w Chorzowie

/ pixabay

  

Usunięto awarię ciepłowniczą, którą od soboty odczuło ok. 5 tys. mieszkańców Chorzowa – poinformowały służby kryzysowe wojewody śląskiego. Dostawy ciepła do mieszkań mają zostać przywrócone jeszcze w niedzielę po południu.

Awaria została usunięta, trwa napełnianie sieci wodą. Ciepło do mieszkańców powinno wrócić ok. godz. 15

- powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Jak informowało w niedzielę rano WCZK, do awarii ciepłowniczej w Chorzowie doszło w sobotę rano – rozszczelnił się rurociąg przy ul. Wrocławskiej. Po usunięciu tamtej usterki, podczas napełniania ciepłociągu, wykryto kolejną nieszczelność. Dostaw ciepła zostało pozbawionych 4950 osób z kilkunastu ulic na tym samym osiedlu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts