Szef MON: IV dywizja Wojska Polskiego konieczna

/ CO MON

  

W moim przekonaniu oraz w oparciu o analizy, które przeprowadziliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej czwarta dywizja jest zasadna. To nie jest etap finalny. Uważam, że cztery dywizje wojsk operacyjnych to wciąż za mało dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Będziemy sukcesywnie zwiększać zdolności obronne Polski - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas konferencji na temat roli i znaczenia czwartej dywizji w systemie obrony państwa, która odbyła się w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Jak podkreślił minister, zdolności obronne Polski muszą wzrastać.

Polska musi sama wzmacniać swoje bezpieczeństwo. Aby tak się stało, musi być prowadzona modernizacja, ale także musi wzrosnąć liczba żołnierzy. Jako szef MON postawiłem sobie trzy cele – zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, zakupienie nowoczesnego sprzętu oraz głębsze osadzenie Polski w strukturach NATO.  Żeby wypełniać zobowiązania sojusznicze musimy mieć więcej wojska i to wojsko musi być  wyposażone w nowoczesny sprzęt

— powiedział w Kielcach szef MON.

Jak zaznaczył, Wojsko Polskie musi być i jest aktywne we współpracy z sojusznikami, zdobywając doświadczenie m. in. podczas wspólnych ćwiczeń czy misji w Afganistanie i Kosowie.

O konieczności utworzenia nowej dywizji, która będzie stacjonować na wschód od Wisły, szef MON mówił już w czerwcu br. podczas święta Dowództwa Generalnego RSZ.

Nowa dywizja jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa, gdyż rząd PO w 2011 r. rozformował 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, ignorując rosnące zagrożenie ze Wschodu. Trwają prace nad rozmieszczeniem poszczególnych jednostek, wyposażenia ich w sprzęt i uzbrojenie oraz nad planami użycia operacyjnego tej dywizji. Będą ją tworzyły brygady zdolne do skutecznej operacji obronnej. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to jednak proces bardzo złożony i wymaga czasu. Dlatego przeprowadzimy go w kilku etapach, zgodnie z procedurą NATO 

— podkreślił minister.

Mówiąc o budowaniu nowych zdolności, szef MON zwrócił uwagę też na piąty, najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, który w tej chwili jest tworzony  – Wojska Obrony Terytorialnej.

Bardzo dobrze organizowany jest proces tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jestem pod wrażeniem tego procesu, ale też pasji i zaangażowania, a także miłości do Ojczyzny tych żołnierzy. Wojska operacyjne też są takie. Takie jest właśnie Wojsko Polskie 

– mówił Mariusz Błaszczak.

Debata została zorganizowana przez portal Defence24.pl. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mon.gov.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pracowita sobota strażaków. Komendant podsumowuje: blisko tysiąc akcji

Zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska

  

Wczoraj strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy. Prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej brało udział w działaniach związanych z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. O bilansie soboty poinformował dziś Komendant Główny PSP Leszek Suski.

Suski poinformował, że wczoraj strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy, w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej.

"W akcjach straży brało udział również 1200 pojazdów"

- zaznaczył.

Działania te były związane z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. Zgodnie z informacjami PSP, podczas wichur nikt nie zginął, a ranna została jedna osoba.

Suski podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodnio-pomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski.

"Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie wyjeżdżali 472 razy. Blisko 500 druhów i strażaków było zaangażowanych w te działania"

- powiedział. Zgodnie z informacjami PSP zniszczeniu uległo jest ok. 50 budynków w zachodniopomorskiem (44 gospodarcze i 2 mieszkalne) i 100 w całym kraju.

Wieczorem nad województwem przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła około 50 dachów - m.in. w Złocieńcu i okolicach. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl