Msza za miasto Chemnitz

  

O tym, że w Niemczech rosną nastroje radykalne i że sprzyja temu kryzys migracyjny, wiadomo było od dawna. Zamieszki w Chemnitz po śmierci 35-letniego Niemca, którego mieli zasztyletować uchodźcy, pokazały jednak coś jeszcze. Kiedy oczy mediów skupiły się na wschodnioniemieckim mieście, jasne stało się, że z integracją byłego NRD poszło coś nie tak.

Dla wielu Ossis (wschodniaków) zjednoczenie okazało się wręcz katastrofą z powodu masowych wyjazdów na zachód i braku perspektyw dla tych, którzy pozostali. Potem zapełniano demograficzne dziury nieodnajdującymi się w nowych realiach imigrantami. Niższe zarobki. Poczucie poniżenia. Brak zaufania do rządu i mediów. To wszystko przebija z każdej niemal wypowiedzi mieszkańców Chemnitz. Tymczasem prezydent Emmanuel Macron oraz część polityków niemieckich ponaglają całą Europę Środkowo-Wschodnią do szybszej integracji i przyjęcia euro. Trudno to sobie wyobrazić na gruncie dotychczasowego neoliberalnego pojmowania gospodarki. Oto bowiem samym Niemcom, mieszkańcom najbogatszego kraju UE, nie udało się zbudować harmonijnej wspólnoty z własnymi rodakami, którzy na plecach nieśli postkomunistyczne dziedzictwo.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts