Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: znamy nominowanych

/ fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Loving Vincent za promocję polskiego kina za granicą, krytyk filmowy Michał Oleszczyk, Warsaw Kids Film Forum 2017 oraz DKF "GAG" w Białymstoku to niektórzy nominowani do 11. edycji Nagród Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Nagrody zostaną wręczone podczas 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Listę nominowanych do 11. edycji Nagród PISF ogłoszono we wtorek. Nagrody przyznawane są za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. W kategorii kino nominowane zostały: Kinoteatr Rialto w Katowicach, Kino Elektronik w Warszawie oraz Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu.

Nominowani w kategorii wydarzenie filmowe to - Warsaw Kids Film Forum 2017, Off Camera Pro Industry 2017 oraz Kinobus/Lubelszczyzna 2017.O statuetkę za promocję polskiego kina za granicą rywalizować będą: Loving Vincent za promocję filmu "Twój Vincent", Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji za promocję polskiej animacji za granicą w ramach "70-lecia polskiej animacji" oraz 19. Przegląd Filmowy Kino na Granicy.

W dziedzinie krytyki filmowej nominowani zostali: Adam Kruk, Łukasz Adamski oraz Michał Oleszczyk.

Nagrodę za książkę o tematyce filmowej mogą zdobyć następujące publikacje: "Aktorki. Odkrycia" Łukasza Maciejewskiego, "David Lynch. Polskie spojrzenia/ Polish perspective" pod. red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego oraz "Od Munka do Maślony" Barbary Hollender.

Za dokonania na polu edukacji filmowej nominowani są Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, Plenery Film Spring Open oraz Warsztaty Operatorskie PSC i "FilmPRO". W kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy nominowani zostali: DKF "GAG" w Białymstoku, DKF im. Andrzeja Munka w Elblągu, a także DKF Kinochłon w Augustowie.

Za dystrybucję polskiego filmu nagrodę mogą otrzymać: Next Film za krajową dystrybucję filmu "Twój Vincent", Best Film za krajową dystrybucję filmu "Młynarski. Piosenka finałowa" oraz Forum Film Poland za krajową dystrybucję filmu "Cicha noc".

Nominowani w kategorii plakat filmowy zostali: Goran Turković, Marko Sesnić, Andrea Suznjević (film "W cieniu drzewa"), Jerzy Czerniawski (film "Rodzina na sprzedaż") oraz Dorota Kobiela (film "Twój Vincent").

Nagrody zostaną wręczone podczas 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który potrwa od 17 do 22 września. Wyboru nominowanych i laureatów dokonuje Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, biorąc pod uwagę opinię kapituły.

W tym roku w skład kapituły, której przewodniczył Śmigulski, weszli: Leszek Bodzak – producent filmów fabularnych i dokumentalnych, założyciel Aurum Film, Ernest Bryll – poeta, prozaik, dramaturg, od 2012 r. pracuje w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, Andrzej Goleniewski – p.o. kierownika działu edukacji w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, Łukasz Knap – dziennikarz i krytyk filmowy, Marcin Pieńkowski – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Ewa Szwarc – producentka, kierowniczka produkcji, wykładowczyni, współzałożycielka firmy Kosmos Production oraz Piotr Zaremba – dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Instytut docenia nimi pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Celem nagród jest "wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy Budka słucha tego, co mówi? Wierzy, że Koalicja Obywatelską będzie... jedyną koalicją

Borys Budka i Grzegorz Schetyna / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Nie mamy wrogów po stronie opozycji, wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy - zaznaczył wiceszef PO Borys Budka. Wyraził też przekonanie, że Koalicja Obywatelska będzie jedyną koalicją w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska. 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci "obywatelscy", czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy. PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem "PSL - Koalicja Polska".

Tymczasem liderzy Wiosny Robert Biedroń i SLD Włodzimierz Czarzasty ogłosili w czwartek zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem Lewicy Razem. O formule startu w wyborach mają poinformować w piątek o godz. 13:00.

Tymczasem Borys Budka na antenie Polskiego Radia 24 przekonywał, że Koalicja Obywatelska... będzie „jedyną koalicją w tych wyborach”.

Na uwagę, że zapowiedziana jest przecież również koalicja lewicy, Budka szedł w zaparte.

Będzie jedna lista lewicowa pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i druga lista pod szyldem PSL. Z oczywistego względu, chodzi o próg wyborczy.
- podkreślił, dodając, że w przypadku koalicyjnego komitetu wyborczego próg wyborczy wzrasta z 5 proc. do 8 proc.

Po chwili zaczął przekonywać, że Platforma nie ma wrogów w szeregach opozycji i zaczął przekonywać, że nie było innej koalicji poza Koalicją Obywatelską. On tak serio? Wygląda na to, że tak:

Wyciągamy wnioski z przeszłości, my absolutnie nie mamy wrogów po stronie opozycji. Być może uda się stworzyć jedną listę lewicy, być może PSL przekroczy próg wyborczy, to nie są nasi rywale, to nie są nasi przeciwnicy, natomiast wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy.[...]  PSL, wychodząc z Koalicji Europejskiej, de facto ten projekt zakończyło. Nie było innej koalicji aniżeli Koalicja Obywatelska
- zaznaczył.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl