Koncert Chopinowski na instrumentach historycznych - to już dzisiaj!

Tak wyglądał pierwszy koncert inauguracyjny / fot. Darek Golik/NIFC

  

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o bezprecedensowym charakterze. 2 września w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kolejne będą organizowane co pięć lat. Drugi koncert inauguracyjny - już dzisiaj! Transmitować go będzie TVP Kultura.

Spośród 58 pianistów z 20 krajów zgłoszonych do udziału w konkursie wybranych zostało 30 najlepszych. Liczba ta jest szczególnie znacząca, gdy weźmie się pod uwagę specyfikę konkursu.

Poszukując „prawdziwego brzmienia” muzyki Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od lat eksploruje wykonawstwo na instrumentach historycznych. W skład kolekcji Instytutu wchodzą obecnie fortepiany ulubionych marek Chopina (Pleyel i Erard), brytyjski Broadwood i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji we wczesnym okresie twórczości (kopie warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa). Brzmienie z epoki stało się jednym z wyznaczników festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz serii fonograficznych instytutu. Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych - jest propagowanie idei oraz podniesienie rangi w życiu koncertowym gry na dawnych fortepianach, która umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów, którym kompozycje były dedykowane. 

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar - oprócz dzieł Chopina - będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku, m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego czy Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie, doskonale znana polskiej publiczności, legendarna Orkiestra XVIII Wieku. 

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego sponsorów, a w szczególności mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN Orlen, wieloletniego partnera działalności artystycznej Instytutu Chopina, Totalizatora Sportowego oraz KGHM.

NIE PRZEGAP: Transmisję z dzisiejszego drugiego koncertu inauguracyjnego będzie prowadzić od. godz. 18:55 TVP Kultura. Wystąpią m.in. Paweł Szymański i Nikolai Demidenko z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Grzegorza Nowaka. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezaezna.pl, TVP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolędowanie z „Gazetą Polską”. ZOBACZ ZDJĘCIA

Kolędowanie z "Gazetą Polską" / niezalezna.pl

  

Tradycyjne kolędowanie z redakcją oraz redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej Codziennie” i tygodnika „Gazeta Polska” Tomaszem Sakiewiczem spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Najbardziej znane i wzruszające kolędy oraz utwory świąteczne w warszawskim Klubie Hybrydy zaśpiewali: Jan Pietrzak, Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski, Dominika Świątek i Bartek Kurowski. Specjalnie dla naszych czytelników publikujemy fotorelację z tego wydarzenia.

Kolęda kształtowała polską duszę. Była tym elementem polskości, który jednoczył. Kiedy niszczono nasze zabytki, nie udało się zniszczyć tego, co Polacy nieśli ze sobą, czyli m.in. Kolęd.
- tłumaczy Tomasz Sakiewicz.

Podczas naszych corocznych spotkań kolędowych w Klubie Hybrydy zawsze panuje rodzinna atmosfera. Kolędy śpiewamy wspólnie, bo znamy je wszyscy. Chętnie odwiedzają nas goście. Przed rokiem kolędowali z nami m.in. John Armstrong z Ambasady Amerykańskiej, europoseł Ryszard Czarnecki, Michał Rachoń, szefowie klubów „Gazety Polskiej” i liczni sympatycy Strefy Wolnego Słowa.
 


To są niezwykle cenne pieśni. Jest w nich opisana historia Zbawienia i Boże Miłosierdzie. Np. w kolędzie „Bóg się rodzi” śpiewamy słowa: „Niemało cierpiał, niemało, żeśmy byli winni sami, a Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. To wyraźnie tekst napisany na Boże Narodzenie, ale w cieniu Wielkiego Piątku
- tłumaczy Paweł Piekarczyk. Dodaje też, że nasza polska tradycja świąteczna jest czymś wyjątkowym.

Partnerem wydarzenia jest Energa S.A.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl