Będzie kolejne referendum w Katalonii?

/ / 495756/pixabay.com

  

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział zorganizowanie w Katalonii referendum w sprawie nowego statutu, nadającego temu regionowi większą autonomię. Ponownie odrzucił jednak możliwość rozpisania w Katalonii referendum niepodległościowego.

W radiu Cadena SER Sanchez, który od początku swojego urzędowania prowadzi dialog z będącym zwolennikiem katalońskiej niepodległości szefem władz regionu Quimem Torrą, ocenił, że dyskusje te powinny doprowadzić do "głosowania w celu zwiększenia autonomii Katalonii".

- Referendum w sprawie autonomii, nie samostanowienia - zaznaczył. Nie podał jednak konkretnej daty, w której mogłoby dojść do tego głosowania.

Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się informacje, że kataloński rząd Torry, tzw. Generalitat, planuje rozpisanie kolejnego referendum niepodległościowego w regionie. W odpowiedzi na te doniesienia Sanchez w piątek zagroził rządowi Katalonii ponownym zawieszeniem autonomii regionu.

Barceloński dziennik "La Vanguardia" informował, że 4 września Torra ma postawić rządowi Sancheza ultimatum, wzywając go do wydania zgody na organizację kolejnego referendum w Katalonii. Jeśli władze w Madrycie nie zaakceptowałyby tej propozycji, regionalny rząd miałby ogłosić niepodległość Republiki Katalonii.

Do szczególnie ostrego kryzysu politycznego w tym regionie autonomicznym doszło na jesieni 2017 roku, gdy kataloński rząd Carlesa Puigdemonta zorganizował 1 października nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe. W efekcie centralny rząd, którym kierował wówczas Mariano Rajoy z Partii Ludowej (PP), zawiesił autonomię Katalonii. Kontrolę nad regionem Madryt sprawował do początków czerwca br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

80-letnia kobieta zginęła w pożarze

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jedna osoba, prawdopodobnie 80-letnia właścicielka domu, zginęła w pożarze budynku mieszkalnego, który wybuchł w niedzielę w miejscowości Kałek (Łódzkie) - poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak.

Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali po godz. 12.30. Płonął niewielkich rozmiarów dom jednorodzinny w miejscowości Kałek w gminie Sulejów. W akcji uczestniczyło pięć zastępów straży.

Jak przekazał PAP st. kpt. Pawlak, strażacy podczas akcji odnaleźli ciało kobiety. Znajdowało się ono w pobliżu spalonego łóżka. To prawdopodobnie 80-letnia właścicielka i jedyna mieszkanka domu.

Jako wstępną przyczynę wybuchu ognia wskazano zaprószenie ognia. Dokładne okoliczności pożaru wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl