WOT rosną w siłę

/ mon.gov.pl

  

Siły Zbrojne RP wzbogacają się o kolejnych żołnierzy, jednomyślnych w pragnieniu służenia Ojczyźnie. Ślubujących wierność patriotycznej i heroicznej historii Wojska Polskiego. Przyjmujących niepodległościowe tradycje wielkich poprzedników oraz osobistą odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski - napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy złożyli przysięgę wojskową.

Na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa, podczas której słowa roty wypowiedziało ponad 100 żołnierzy  6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Na uroczystości Mariusza Błaszczaka, szefa MON reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu.

Minister Błaszczak przypomniał wszystkim uczestnikom uroczystości o ważnym historycznie obszarze, na którym działają żołnierze 6. Brygady oraz o wyjątkowym dla wszystkich Polaków patronie brygady.

Terenem aktywności 6. Brygady Obrony Terytorialnej jest Mazowsze, ziemia wielu ważnych wydarzeń w historii naszego państwa i narodu. Tutaj w 1920 roku stoczone zostały bitwy, które zadecydowały o wyniku wojny polsko-bolszewickiej i historii Europy. Brygadzie patronuje rotmistrz Witold Pilecki, jedna z najwybitniejszych postaci w naszej historii. Niezłomny żołnierz i bezgraniczny patriota, podziwiany i szanowany przez każdego, komu bliska jest Polska

 napisał w liście Mariusz Błaszczak.

Stałym rejonem odpowiedzialności 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego jest południowe Mazowsze. Brygadą dowodzi pułkownik Grzegorz Kaliciak. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych rodzaj Sił Zbrojnych RP.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mon.gov.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Dylematy wokół startu Lewicy w wyborach. W tle sprawa kasy z subwencji i... progu wyborczego

Włodzimierz Czarzasty; zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś liderzy SLD, Wiosny i Razem ogłosili utworzenie wspólnego bloku o nazwie Lewica. Nie jest jednak pewne, w jakiej formule Lewica pójdzie do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to koalicja wyborcza, potrzebująca co najmniej 8 proc. poparcia, aby wejść do Sejmu. W tej sprawie pojawiło się jednak sporo dylematów.

Liderzy trzech ugrupowań: SLD, Wiosny i Lewicy Razem potwierdzili w piątek zamiar budowy bloku (pod szyldem "Lewica") przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. W sobotę ma zostać powołany sztab wyborczy Lewicy, a w kolejnych dniach - odsłaniane kolejne filary programu formacji. Wciąż nie jest jednak jasne jaka będzie formuła startu Lewicy - czy jako komitetu partyjnego (próg wyborczy to 5 proc.) czy koalicyjnego (8 proc.).

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w Wiośnie wynika, że Lewica wystartuje prawdopodobnie jako koalicja wyborcza. Rozmówcy PAP przyznają, że decyzja taka niesie za sobą ryzyko nieprzekroczenia progu wyborczego.

- Oczywiście strach jest, ale w ten sposób pokazujemy też, że nie walczymy o 5 procent. Jestem dobrej myśli

 - powiedział PAP polityk Wiosny. [polecam:https://niezalezna.pl/280608-istny-kabaret-biedron-odlecial-na-konferencji-wypalil-do-dziennikarza-eee-pan-se-jaja-robi]

Powodem decyzji o starcie w formule koalicji ma być przede wszystkim - jak wskazują źródła PAP - kwestia ewentualnego, przyszłego podziału subwencji wyborczej. Gdyby bowiem formacje lewicowe wystartowały jako komitet partyjny, subwencja przypadłaby wówczas ugrupowaniu "wiodącemu", którego nazwą opatrzone byłby listy wyborcze.

- Poza tym jak np. wytłumaczyć naszym wyborcom i działaczom, że startujemy jako SLD?

 - zastanawiał się w rozmowie z PAP jeden z polityków Lewicy.

Przyjęta przed czterema laty formuła koalicji partii lewicowych (utworzyły ją SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni) spowodowała, że lewica w ogóle nie znalazła się w Sejmie. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni otrzymał bowiem 7,55 proc. głosów, więc do przekroczenia progu wyborczego wymaganego dla koalicji zabrakło nie całe pół procenta głosów.

Nie wiadomo jeszcze, czy do bloku Lewica dołączą Zieloni. Decyzje dotyczące startu ugrupowania mają zapaść w przyszłym tygodniu. Zieloni rozmawiać będą zarówno z Lewicą, jak i z Koalicją Obywatelską. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl