90 lat temu urodziła się Danusia Siedzikówna. W Lublinie początek roku szkolnego z „Inką”

W roku Stulecia Niepodległości Polski, inauguracja roku szkolnego przypada na poniedziałek 3 września. Dokładnie 90 lat wcześniej, w poniedziałek 3 września 1928 roku przyszła na świat Danusia Siedzik, późniejsza „Inka”, wedle badań NCK najbardziej rozpoznawalna postać kolejnego okresu walk o polską niepodległość i suwerenność, czasów powstania antykomunistycznego. „Inka” aresztowana w lipcu 1946 r., skazana i zamordowana w więzieniu gdańskim. Katowana – milczała, patrząc w wyloty luf plutonu egzekucyjnego wyznała ostatnimi słowami swą miłość „Niech żyje Polska!”. Legenda „Inki” rośnie w siłę na naszych oczach, jest potężnym medium wpływu na postawy polskiej młodzieży, staje się istotnym elementem spoiwa odbudowującej się na bazie postaw patriotycznych polskiej wspólnoty narodowej.

ipn.gov.pl Oddział w Lublinie

W Lublinie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Lublin organizuje ogólnopolskie uroczystości poświęcone 90. rocznicy urodzin tej niezwykłej dziewczyny. Współdziałanie zapowiedział duszpasterz środowisk kibicowskich ks. dr Jarosław Wąsowicz, niestrudzony propagator postaci „Inki”.

Kulminacyjnym punktem projektu będzie wystawienie monodramu „INKA. Rzecz o Danucie Siedzikównie”,  scenariusz i reżyseria: Milena Tejkowska. Występuje Justyna Piechota (wcześniej Jagoda Rall). Muzyka: Jacek Chrobak.

Przedstawienie powstało dzięki Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Podczas IV Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim w październiku 2016 roku odbył się premierowy pokaz spektaklu. Monodram od tamtej pory wystawiano wielokrotnie i za każdym razem wzbudzał silne wzruszenia u publiczności, trzymając w emocjonalnym napięciu i powodując historiozoficzną zadumę. Rzecz dzieje się w więziennej celi podczas aresztowania aż do momentu zgładzenia tytułowej bohaterki. To historia życia i śmierci nastoletniej dziewczyny, żołnierza AK, żołnierza wyklętego. Inka – młoda dziewczyna pełna marzeń i planów na dorosłe życie mierzy się z okrutną  wojenną i powojenną rzeczywistością. Wychowana w duchu patriotycznym, w głębokiej wierze staje przed wyborem wierności wpojonym wartościom a pragnieniem życia. Losy najbliższych, swój własny los, swój strach przed śmiercią konfrontuje z boską sprawiedliwością i romantycznym mitem pięknej, chwalebnej romantycznym oddawaniem życia za ojczyznę. Osamotniona bohaterka rozmawia z przeszłością – znajdującymi się na wolnościami siostrami, wadzi się z Bogiem, zderza wizję godnej śmierci znanej z literatury z samotną śmiercią  w komunistycznej celi. Próbuje przyjąć przeznaczenie, odnaleźć w nim sens, przekonać samą siebie do słuszności podejmowanych wyborów i postaw. To nie tylko lekcja historii i biografia Danuty Siedzikówny. To refleksja nad cierpieniem, zdradą i dochowaniem wierności, nad odwagą i lękiem. To pochylenie się nad młodym Człowiekiem, który ocala swe człowieczeństwo w nieludzkim świecie.

Spektaklowi towarzyszyć będą wystawa przygotowana przez OBEN Gdańsk, oraz panel „Inka”. Pamięć i tożsamość” z udziałem ks. dr. J. Wąsowicza, dr. Piotra Szubarczyka, Kajetana Rajskiego.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl Oddział w Lublinie

#Inka #rocznica urodzin #90 lat #monodram #IPN Lublin

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo