Premiery „Wywiadu z chuliganem” wracają od września do Telewizji Republika, i to mocnym uderzeniem, bo rozmową z legendą patriotycznego rapu. Niebawem ukaże się płyta z okazji 15-lecia grupy, zatytułowana „Skała”.

- 15 lat temu nie było czegoś takiego  jak rap patriotyczny. Był po prostu rap. O czym był? Życie, osiedle, problemy osobiste czy rodzinne. Uważałem, że potrzebujemy czegoś więcej. Czegoś z przesłaniem, co jest w środku mnie, w sercu. A w sercu zawsze była Polska –wspomina Grzegorz Federowicz.

Był wychowany w domu, w którym słuchało się Jana Pietrzaka, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego czy Andrzeja Kołakowskiego. Ale Ursynów był kolebką polskiego rapu.

- W 2003 r., po tzw. transformacji wszystko u nas było w proszku, w rozsypce. U władzy była opcja czerwona, SLD. Przepełznięcie do nowego systemu dokonało się z pewnym makijażem. Komuna była upiększona, ale to wciąż była komuna. A my chcieliśmy zaszczepić młodym miłość do ojczyzny i taką zadziorność - opowiada „Sobiepan”.

Często rapuje o historii Polski. Apeluje: - To do najmłodszych widzów. Uczcie się historii, bo to jest najważniejsze, to jest coś, co pozwoli przetrwać naszemu narodowi. Dopóki mamy świadomość kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, skąd wywodzą się nasze rodziny.

Na upiora z reportaży „GW” nadaje się tym bardziej, że wywodzi się ze środowiska kibicowskiego, w latach 90. należał do założycieli grupy Turyści 97. Zjednoczony Ursynów śpiewa utwór „Czarna elka”, jedną z najbardziej popularnych - obok hymnu, czyli „Snu o Warszawie” Czesława Niemena – piosenek wśród warszawskich kibiców.

Pseudonim „Sobiepan Ursynowski” mówi wiele o tekstach Federowicza. W utworze „Jestem Sobiepanem” nawija:

„Jestem Sobiepanem, oto jest mój świat, To królestwo polskie i tu panuje ład (...) Generał co wzniecił w Polsce wojny stan siedzi teraz w klatce podpisanej „drań”. Związek piłki nożnej, to historii spam. Finał na Mundialu, Puchar Świata będzie nasz (…) Zerwane łańcuchy leżą u mych stóp, Ten, kto podniósł dłoń na Polskę ten jest zimny trup”.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu posłuchać go można w każdą sobotę o 16.00., a w telewizji obejrzeć w niedzielę o 22.15.