Niebawem ruszą wnioski o pomoc suszową i zaliczki dopłat bezpośrednich

/ Pixabay/ joselbaphotos

  

Od 14 września rolnicy dotknięci tegoroczną suszą będą mogli składać wnioski o rządową pomoc, a od 16 października rozpoczną się wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich na kwotę ok. 11 mld zł – zapowiedział dzisiaj na Jasnej Górze minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas dorocznych uroczystości Dożynek Jasnogórskich, z udziałem ok. 60 tys. rolników i ich rodzin, szef resortu rolnictwa przedstawił realizowane i planowane działania rządu wobec wsi i rolnictwa – zarówno te bieżące, jak wsparcie dla dotkniętych suszą oraz walka z afrykańskim pomorem świń, jak i długofalowe, jak polityka górska, program retencji wód na potrzeby nawodnień rolniczych, uniezależnienie od importu białka sojowego czy wspieranie eksportu polskiej żywności na nowe rynki.

Ardanowski poinformował, że dotąd – choć w wielu regionach jest już po żniwach - zaledwie około jedna trzecia gmin dotkniętych suszą przekazała do wojewodów protokoły, w których oszacowano straty. Zaapelował do samorządów, by jak najszybciej sporządzały i przekazywały protokoły, by można było uruchomić skuteczną pomoc dla rolników.

„Co w tej chwili jest szacowane? Podorywka? Korzenie w ziemi? Apeluję o to, żeby te protokoły spływały do wojewodów, byśmy mogli rozpocząć skuteczną pomoc finansową dla rolników. Nie czekając jednak na te protokoły, podjąłem decyzję, żeby od 14 września rolnicy mogli składać wnioski o pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”

– poinformował minister, prosząc, by w pierwszych dniach składali wnioski rolnicy, których straty wynoszą 70 i więcej procent, a następnie kolejne grupy rolników dotkniętych suszą.

Ardanowski zapowiedział, że od połowy października będą wypłacane zaliczki dopłat bezpośrednich dla rolników – jak ocenił – „w niewystępującej wcześniej wysokości”.

„Od 16 października do końca listopada, czyli do końca okresu, kiedy wypłacamy zaliczki, będzie wypłacone około 11 mld zł - po to, żeby utrzymać płynność finansową gospodarstw, żeby można finansować bieżące wydatki”

– zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Przypomniał, że rząd przygotował Plan dla wsi, który ma być zarówno bieżącą pomocą dla rolników, jak i długofalową, służącą m.in. zmniejszeniu kosztów w rolnictwie. Zapewnił też, że rząd podejmuje działania, które – jak mówił – „pozwolą nie tylko walczyć, ale skutecznie wyeliminować” afrykański pomór świń.

Wśród działań ujętych w Planie dla wsi minister wymienił m.in. zwiększenie zwrotu do akcyzy w paliwie rolniczym (także dla rolników wyspecjalizowanych w produkcji zwierzęcej) oraz rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej przez rolników. Zapowiedział, że Sejm zajmie się rozwiązaniami dla wsi na pierwszych po wakacjach posiedzeniach, a na kolejnych będą procedowane następne rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd.

Innym działaniem ma być stworzenie – w formie holdingu – Narodowej Grupy Spożywczej.

„Chcemy odwrócić złą tendencję z początku lat transformacji, kiedy sprzedano, często za bezcen, polskie zakłady przetwórcze, owocowo-warzywne i inne (…). Chcemy stabilizować rynki, by nie było sytuacji, kiedy to skupujący narzucają upokarzające ceny dla rolników”

– tłumaczył Ardanowski.

Resort rolnictwa pracuje również nad polityką górską, która ma przywrócić i wesprzeć rolnictwo w górach, gdzie uprawy są trudniejsze. Ponadto realizowany będzie program stopniowego uniezależniania Polski od importu białka sojowego.

„Miliardy wydawane na śrutę sojową powinny zostać w Polsce, powinny być dochodami polskich, a nie amerykańskich rolników”

– uważa minister rolnictwa.

Jego zdaniem należy zrobić wszystko, by znakomita – jak ocenił – polska żywność była polskim znakiem rozpoznawczym na świecie, ale także trafiała do polskich konsumentów.

„Żeby nie było sytuacji, gdzie wielkie sieci handlowe są kanałami importu żywności - często nędznej jakości, która udaje żywność polską, bo jest przepakowywana”

– mówił minister. Podkreślił też potrzebę ukrócenia marnotrawstwa żywności.

Za bardzo istotne dla wsi Ardanowski uznał wprowadzenie programów retencji wód, aby lepiej wykorzystywać je do celów komunalnych, przemysłowych i rekreacyjnych, ale również do nawodnień rolniczych.

„Chcemy takie systemy wspierać - to jest determinacja rządu, wielu ministrów będzie w to zaangażowanych, nie tylko minister rolnictwa”

– zapewnił minister.

Zapowiedział rozszerzenie możliwości eksportowych rolników - za kilka miesięcy do wielu stolic świata, gdzie Polska może zwiększać eksport – pojadą radcy rolni, by – jak mówił Ardanowski – „małym i średnim firmom rolniczym pomagać w dotarciu do Indii, Afryki Południowej, krajów Zatoki, Dalekiego Wschodu, Północnej Afryki i wielu, wielu innych kierunków, gdzie możemy i powinniśmy eksportować również naszą żywność”.

Szef resortu rolnictwa wyraził przekonanie, że „idzie dobry czas dla polskiego rolnictwa”.

„Polskie rolnictwo jest i jeszcze bardziej będzie silnym elementem rozwoju polskiej gospodarki. Będzie często tym kołem, które poruszy inne sektory, dostarczając im również surowców”

– mówił Ardanowski podczas niedzielnych Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Opowieść wielkanocna o najlepszych z nas. „Stasiu Suchowolec, Sylwek Zych... Oni się ich bali”. WIDEO

  

Ginęli jeszcze w okolicach „okrągłego stołu”. - Przyjechał po mnie biskup z kanclerzem, pokazali dekret i powiedzieli, że mam półtorej godziny na spakowanie rzeczy. I mnie wywieźli – tak usunięcie z parafii na Łazarzu wspomina ks. Leszek Marciniak. Pośpiech wynikał z obaw, że robotnicy siłą zatrzymają księdza. Być może wtedy ocalił życie, bo wkrótce zaczęli ginąć jego przyjaciele, mówiący podobne kazania. – Ks. Stefan Niedzielak zginał za swoją ideę, próbował pokazać, jak wielu ludzi zginęło na Wschodzie, nie tylko w Katyniu, ale wszyscy, którzy byli tam wywiezieni, przecież to miliony – mówi ks. Leszek Marciniak.  Obejrzyj poniżej rozmowę z legendarnym księdzem w „Wywiadzie z chuliganem”.

Stasiu Suchowolec, cudowny człowiek, wspaniały, przyjaciel księdza Jerzego, opiekun jego rodziców, był bardzo niepokorny. I bardzo niewygodny dla wielu tam, w tym Białostockiem, dlatego zginął

– mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem ks. Leszek Marciniak.Ks. Stefan Niedzielak zginął na dwa tygodnie przed „okrągłym stołem”, ks. Stanisław Suchowolec tydzień później, a ks. Sylwester Zych pięć tygodni po wyborach z 4 czerwca 1989.

Tym, co łączyło mordowanych w czasie historycznej zmiany ustrojowej księży, było to, że mówili o historii, o Katyniu, o tym, o czym nawet duża część opozycji nie chciała mówić. Zdaniem księdza Leszka Marciniaka, można było to zrozumieć jako demonstrację, że wykuwająca się „nowa” Polska ma być pokracznym tworem oderwanym od korzeni.

Jesteśmy odcinani od historii, nie przypadkiem historię wyrzucano ze szkół. Jeśli do niej nie powrócimy, będzie tragedia. Bo naród tracąc pamięć, traci życie

– mówi ks. Leszek Marciniak. Wobec tych zbrodni na najodważniejszych polski księżach w tamtych dniach panować miała obojętność.

Sylwka Zycha spotkałem jeszcze na pogrzebie księdza prałata Teofila Boguckiego, proboszcza księdza Jerzego. Wyszedł z tego więzienia, trochę opowiadał o tym. Nie wiedziałem, że za chwilę przeczytam, że nie żyje.

Ks. Leszek Marciniak podkreśla, że nie ma pretensji do śp. arcybiskupa Jerzego Stroby, że go usunął z parafii.

Też miałem pogróżki. Nie wiadomo, jakby się to skończyło. Myślę, że arcybiskup podejmując tą decyzję, wyrzucając mnie z Poznania, uratował mi życie.Ślubowałem biskupowi i posłuszeństwo i uważam, że ono jest w kościele bardzo ważne, mimo wszystko, mimo bólu

– stwierdza.

Obejrzyj rozmowę z niezwykle odważnym polskim księdzem:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl