W obliczu katastrofy humanitarnej papież apeluje o ratowanie cywilów w Syrii

/ By Christoph Wagener [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

  

Papież Franciszek zaapelował dzisiaj do stron konfliktu w Syrii i do całej wspólnoty międzynarodowej, by ratowała życie cywilów. W czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież mówił o groźbie katastrofy humanitarnej w prowincji Idlib.

Papież powiedział tysiącom wiernych zebranych na placu Świętego Piotra: "To sprawia ból; wieją wciąż wichry wojny i napływają niepokojące informacje na temat ryzyka katastrofy humanitarnej w Syrii, w prowincji Idlib".

"Ponawiam mój żarliwy apel do wspólnoty międzynarodowej oraz do wszystkich zaangażowanych stron o to, by wykorzystały narzędzia dyplomacji, dialogu i negocjacji, przy poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego i by strzegły życia cywilów"

- dodał Franciszek.

Mówił też o wczorajszej beatyfikacji słowackiej męczennicy Anny Kolesarovej w Koszycach, zamordowanej w 1944 roku w wieku 16 lat przez żołnierza Armii Czerwonej.

Została "zabita za przeciwstawienie się człowiekowi, który chciał naruszyć jej godność i czystość"- podkreślił papież. Następnie stwierdził: "Niech ta odważna dziewczyna pomaga młodym chrześcijanom trwać w wierności Ewangelii, nawet gdy wymaga to podążania pod prąd i zapłacenia za to osobiście".

W rozważaniach przed południową modlitwą Franciszek przestrzegał przed przykładaniem "większej wagi do formy niż do istoty" wiary. W centrum wiary, wskazywał, musi być miłość do Boga i miłość do bliźniego. Trzeba ją "oczyścić z obłudy legalizmu i rytualizmu"- dodał.

Apelował o praktykowanie miłosierdzia wobec bliźnich, "począwszy od osób najbardziej potrzebujących, najbardziej kruchych, najbardziej zmarginalizowanych".

Wierzący muszą czuwać, aby ich sposób myślenia i działania nie został "zatruty przez mentalność świata, czyli przez próżność, chciwość i pychę"- wzywał Franciszek.

Ostrzegał: "kto żyje w próżności, chciwości i pysze oraz posuwa się do potępiania innych, jest hipokrytą". "Hipokryta jest kłamcą, nie jest autentyczny" - powiedział papież.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hiena cmentarna zatrzymana przez krakowskich policjantów

Zdjęcie ilustracyjne / malopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 37-letniego złodzieja. Łupem mężczyzny padały mosiężne elementy nagrobkowe. Zatrzymany usłyszał 14 zarzutów ograbienia miejsca spoczynku zmarłego, za co grozi do lat 8 więzienia.

Policjanci od kilku tygodni prowadzili działania poszukiwawcze złodzieja – grasującego na jednym z krakowskich cmentarzy. Z ustaleń kryminalnych z I komisariatu Policji wynikało, że łupem hieny cmentarnej padają mosiężne elementy nagrobkowe. Złodziej wyłamywał krzyże oraz antaby – najprawdopodobniej po to, aby później sprzedać je w punkcie skupu złomu.  

Na podstawie zebranych materiałów, m.in. zabezpieczonych monitoringów policjanci wytypowali sprawcę kradzieży. Okazało się, że namierzony 37-latek ma na swoim koncie więcej kradzieży niż początkowo ustalili śledczy. Zatrzymany złodziej to mieszkaniec powiatu krakowskiego. Mężczyzna systematycznie przyjeżdżał do Krakowa odwiedzając cmentarze. Korzystając z sytuacji – gdy w pobliżu nie było innych osób, odrywał, wyłamywał elementy mosiężne, ozdabiające miejsce pochówku. Skradzione łupy chował do podróżnej torby i wracał do miejsca zamieszkania. Tam dochodziło do kolejnego etapu obróbki skradzionych elementów: 37-latek rozcinał krzyże, napisy, ozdobne figurki, na mniejsze elementy – tak, aby sprzedając je na złomie nikt nie mógł podejrzewać, że to elementy nagrobkowe.

Podczas zatrzymania 37-latek nie krył zaskoczenia widokiem policjantów na swojej posesji. Okazało się, ze jest poszukiwany do odbycia kary 8 miesięcy pozbawienia wolności za wcześniejsze kradzieże (również z terenu cmentarzy). Mężczyzna usłyszał 14 zarzutów z art. 262 (2) tj. ograbienia miejsca spoczynku zmarłego, za co grozi  do lat 8 więzienia. Policjanci nie wykluczają, że na swoim koncie ma więcej tego typu kradzieży. Podejrzany został osadzony w zakładzie karnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl