Chcą połączyć dwa europejskie kraje - podzieliła ich Rosja. NASZA KORESPONDENCJA z Mołdawii

/ Jakub Augustyn Maciejewski

  

Ruch unionistów z Rumunii i Mołdawii chce zjednoczenia obu krajów. W Kiszyniowie właśnie zakończył się dwumiesięczny marsz, który przebył pieszo 1300 kilometrów, by przypomnieć, że Mołdawianie i Rumuni to jeden, podzielony przez Rosję naród. Nie obyło się bez przeszkód.

W Kiszyniowie odbyła się demonstracja unionistów, zwolenników połączenia obu krajów. Platforma unionistów, zrzeszająca ponad sto różnych organizacji, a wśród nich UNIREA-ODIP z Mołdawii i ACTIUNEA 2012 z Rumunii, zorganizowali trwający 63 dni marsz z rumuńskiej miejscowości Alba Iulia przez stolice krajów rumuńskich, m.in. Bukareszt i Jassy, granicę rumuńsko-mołdawską, aż po stolice Mołdawii – Kiszyniów.

Większość uczestników marszu się zmieniała, ale dwóch z nich szło od samego początku i pokonało piechotą 1300 kilometrów - 73-letni Adrian, idący na czele pochodu z flagą Rumunii i 16-letni Andrei, pełniący funkcje dobosza marszu.  To on przez większość podróży wygrywał na bębnie rytm do okrzyków: „Besarabia to Rumunia”, „Kiszyniów i Bukareszt to dwa serca Rumunii”.

Besarabia to nazwa, nadana ziemiom pomiędzy Dniestrem a Prutem przez urzędników Imperium Rosyjskiego w XIX wieku.

Unioniści szczególne problemy napotkali na terenach Republiki Mołdowy - w dniach 27–28 sierpnia przetrzymano ich na granicy, po czym lider ruchu, George Simion, dostał zakaz wjazdu do kraju. 1 września pozwolono wejść uczestnikom marszu do Kiszyniowa, ale zatrzymano autobusy z bagażami, a także doszło do przepychanek z policją.

Zastępca prezesa organizacji ACTIUNEA 2012 Cezar-Victor Năstase wspomniał, że nie dotrzymano także umowy dotyczącej udostępnienia sceny na zarejestrowaną, legalną demonstrację - konstrukcję rozebrano na oczach zgromadzonych, pod osłoną dodatkowych oddziałów karabinierów. Mimo przeszkód demonstracja jest kontynuowana – w południe, na powitanie marszu, zgromadziła kilka tysięcy uczestników.

Mołdawia jest obecnie najbiedniejszym i jednym z najbardziej skorumpowanych krajów w Europie, tymczasem do 1812 roku oraz w okresie międzywojennym ziemie dzisiejszej Mołdawii były częścią Rumunii - do dziś Mołdawianie honorują rumuńskich artystów jako „swoich” albo „wspólnych” - z Rumunami.

Na przykład ulice i pomniki Mihaia Eminescu, narodowego wieszcza Rumunów są we wszystkich większych miejscowościach, choć sam Eminescu prawdopodobnie nawet nigdy nie był na tych ziemiach, a był rzecznikiem zjednoczenia ziem rumuńskich w jedno państwo. Kraj jest podzielony pomiędzy prorosyjska opcje socjalistów z prezydentem Igorem Dodonem na czele i proniemiecki rząd, za którym stoi mołdawski oligarcha Vlad Plahotniuc. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne zatrzymania po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku. Policja nie wyklucza publikacji wizerunków

/ podlaska.policja.gov.pl

  

W związku z wczorajszymi wydarzeniami w Białymstoku zatrzymanych jest już 25 osób. Wizerunki osób, które naruszały prawo, a jeszcze nie zostały zatrzymane, będą upubliczniane. Dziękujemy za wskazywanie podejrzewanych o naruszenie prawa. Nie ma przyzwolenia na żadne agresywne czyny - poinformowano dziś na profilu twitterowym polskiej Policji. Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu 20 osób, wśród których cztery są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby

O kolejnych zatrzymaniach poinformowała na Twitterze polska Policja. Służby nie wykluczają publikacji wizerunków osób podejrzanych o naruszenie prawa. 

Informację o zatrzymaniach podał także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński. 

Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu dwudziestu osób. Cztery osoby są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby. 16 osób ukarano mandatami. Rzecznik podlaskiej policji poinformował też, że jedna policjantka przebywa w szpitalu na badaniach. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280787-burzliwa-sobota-na-ulicach-bialegostoku-policja-zapowiada-zebrane-dowody-trafia-do-prokuratury]

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. 

- Nie było i nie ma przyzwolenia na chuligańskie zachowania, godzące w prawa innych. Każda osoba, która dopuszcza się łamania prawa lub utrudnia policjantom wykonywanie zadań, musi liczyć się z konsekwencjami

- stwierdziła dzisiaj szefowa MSWiA, Elżbieta Witek.

[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl