Możliwe są kolejna odejścia z PO? To bardzo prawdopodobne

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Platforma Obywatelska w Radzie Warszawy może liczyć na cichych koalicjantów z lewicy - powiedział w rozmowie z PAP szef klubu PiS w radzie miasta Cezary Jurkiewicz. Jego zdaniem możliwe są kolejne odejścia z PO.

Dzisiaj radni Lech Jaworski, Izabela Chmielewska i Aleksandra Sheybal-Rostek wydali oświadczenie, że żegnają się z Platformą Obywatelską.

"Będziemy niezależnymi radnymi do końca tej kadencji"

- powiedział Jaworski.

Ich decyzja oznacza, że liczący dotąd 32 radnych klub PO w Radzie Warszawy będzie liczyć tylko 29 radnych. Tym samym Platforma straci większość w 60-osobowej radzie miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Troje warszawskich radnych opuszcza PO! To fatalna wiadomość dla Platformy także z innego powodu

B. radni PO zadeklarowali również, że w nadchodzących wyborach na urząd prezydenta stolicy poprą kandydaturę b. wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza.

W rozmowie z PAP szef klubu PiS w radzie miasta Cezary Jurkiewicz powiedział, że jego zdaniem PO może liczyć na dwójkę radnych niezależnych, b. radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Waldemara Marszałka i Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Oni - zdaniem szefa klubu PiS - "są cichym koalicjantem Platformy i przeważnie głosują razem z nimi". Dzięki nim - jak podkreślił - PO będzie miała 31 głosów, co zapewni jej większość w Radzie Warszawy.

Jurkiewicz przypomniał, że PO w lipcu straciła radną Jolantę Kasztelan, która zadeklarowała poparcie w wyborach na urząd prezydenta m.st. Warszawy Patryka Jakiego i przystąpiła do klubu PiS.

Czekamy co zrobi pani radna PO Krystyna Prońko, która pokazywała się z panem Jackiem Wojciechowiczem w różnych miejscach - dodał.

Prońko uczestniczyła m.in. w konferencji Wojciechowicza dotyczącej obrony Lotniska Chopina przed jego ewentualną likwidacją.

Szef klubu PiS dodał, że jest ciekawy dalszych losów radnego Jaworskiego, który - jak podkreślał - "ma dużą wiedzę na temat Platformy". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Moskwa usłyszała słowa Zełenskiego. "Stanął po stronie Warszawy w sporze o historię"

Wołodymyr Zełenski / By Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79549997

  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stanął po stronie Polski w sporze o historię z Rosją, po raz pierwszy obciążając winą ZSRR za rozpętanie drugiej wojny światowej - pisze dzisiaj rosyjski dziennik "Kommiersant" komentując wizytę Zełenskiego w Polsce.

[polecam:https://niezalezna.pl/307923-zelenski-podziekowal-za-zaproszenie-na-obchody-wyzwolenia-auschwitz-to-dla-nas-niezmiernie-wazne]

W ocenie gazety "przyjaźń przeciwko Rosji pozostaje gruntem dla konsolidacji Warszawy i Kijowa".

"Kommiersant" podkreśla, że Zełenski, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odwiedził Polskę już po raz drugi w trakcie swego urzędowania. Rosyjska gazeta zauważa, że Polska pozostaje jednym z ważniejszych dla Ukrainy państw, na które stawia ona w swojej polityce wobec krajów europejskich.

Dziennik wybija słowa Zełenskiego o tym, że "naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych", co doprowadziło do rozpoczęcia II wojny światowej. Zełenski "faktycznie uznał wspólną odpowiedzialność Niemiec i ZSRR za wybuch wojny" i "niedwuznacznie stanął po stronie Warszawy w sporze o historię z Moskwą" - ocenia "Kommiersant".

[polecam:https://niezalezna.pl/307936-zelenski-to-polska-pierwsza-odczula-konsekwencje-zbrodniczego-spisku-rezimow-totalitarnych]

Przytacza także wypowiedź Zełenskiego po rozmowach z prezydentem RP Andrzejem Dudą, iż obu stronom "udało się obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości". Zełenski "dał do zrozumienia, że Ukrainie i Polsce udało się zbliżyć stanowiska w sprawie interpretacji historii" - zauważa "gazeta. Przypomina, że wyjaśnienie rozbieżności dotyczących historii było jednym celów wizyty Zełenskiego w Polsce.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts