Solidarność – polityczny spór o pamięć

  

Jarosław Wałęsa przy okazji obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych „apelował do wszystkich ludzi dobrej woli” o to, by „szukać wspólnego języka oraz jednoczyć się w jednej słusznej sprawie, którą jest Polska”. Dodał także, że trzeba „docenić i szanować bohaterów tamtych dni”.

Pomyślałem sobie, słuchając go, że im bardziej totalna opozycja macha złamanym styliskiem rzekomej polskiej sprawy, tym bardziej jej reprezentanci ciągną postaw czerwonego sukna – każdy w swoją stronę. Mówią z patosem o wspólnocie, a w środku myślą: nasza stara dobra III RP, w której najlepiej było tak, jak było. I ten apel o szanowanie bohaterów tamtych dni. Szczególnie zabawny, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ojciec pana Jarosława Wałęsy zrobił naprawdę dużo, żeby zawłaszczyć pamięć o pierwszej Solidarności i by utożsamiać ją z nim i tylko z nim. Nie ma żadnej wspólnej Polski miłośników „ludzi honoru” i tych, co przez lata po prostu woleli pamiętać o Annie Walentynowicz. To fascynujące, a zarazem smutne, że spór o pamięć jest wciąż tak aktualnym konfliktem politycznym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts