Burza w Niemczech. Imigrant, który zabił Niemca w Chemnitz, to uchodźca z fałszywymi papierami!

na zdj. Yousif A. (z lewej) i drugi podejrzany Alaa S. (z prawej) / pi-news.net

  

Obywatel Iraku, który jest głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa Niemca w Chemnitz, starał się o azyl w Niemczech. Przedstawił wtedy władzom... sfałszowane dokumenty. Jego wniosek został ostatecznie odrzucony, ale mężczyzna nie został wydalony - poinformował tygodnik "Der Spiegel".

22-letni Yousif A. przybył do Niemiec w październiku 2015 r. Władze chciały odesłać go do Bułgarii, gdzie pierwotnie zarejestrował się jako uchodźca.

Według informacji sądu administracyjnego w Chemnitz Irakijczyk już w maju 2016 r. mógł zostać odesłany do Bułgarii, jednak nie stało się tak w wyznaczonym terminie sześciu miesięcy. Po upływie tego okresu odpowiedzialność za mężczyznę przeszła na Berlin.

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) obecnie bada, dlaczego nie doszło do terminowej deportacji Irakijczyka - poinformowało MSW. Jak przekazała przewodnicząca komisji Bundestagu do spraw wewnętrznych Andrea Lindholz, mężczyzna przyjął dwie fałszywe tożsamości i dwukrotnie przenosił się do Holandii.

Jak pisze "Spiegel" na swoim portalu, urzędnicy BAMF dwukrotnie przeprowadzali z nim rozmowy - ostatnio na kilka tygodni przed niedzielnym atakiem w Chemnitz. Yousif A. powiedział, że musiał uciekać z irackiej prowincji Niniwa, bo zakochał się w lokalnej dziewczynie i popadł w konflikt z jej krewnymi, którzy pobili go i zranili nożem - wynika z jego akt.

BAMF uznał przedstawioną przez niego wersję zdarzeń za nieprawdopodobną i odrzucił jego wniosek o azyl z datą 29 sierpnia br., a więc trzy dni po incydencie w Chemnitz.

Według informacji "Spiegla" Yousif A. był wielokrotnie karany. W ośrodku dla ubiegających się o azyl w mieście Annaberg-Buchholz w Saksonii dwóm migrantom prysnął w twarz gazem pieprzowym, a w lutym 2016 r. pijany biegł nad ranem przed pługiem śnieżnym i innymi pojazdami. Z powodu niebezpiecznego zakłócenia ruchu drogowego został skazany na karę grzywny. Jak pisze "Spiegel", prokuratura zakłada, że mężczyzna próbował w ten sposób popełnić samobójstwo.


Napięta sytuacja w Chemnitz panuje od niedzieli, gdy na festynie miejskim doszło do bójki z udziałem kilku osób różnej narodowości, w której ranne zostały trzy osoby; jedna z nich - 35-letni Niemiec - później zmarła. W związku z zajściem wydano nakaz aresztowania dwóch osób - Yousifa A. oraz 23-letniego Syryjczyka.

Po tym incydencie w mieście kilkakrotnie odbywały się demonstracje środowisk skrajnej prawicy i lewicowe kontrdemonstracje, doszło też do ataków na cudzoziemców. Kolejne protesty oczekiwane są już w sobotę - do udziału w "marszu żałobnym" wezwał antyislamski, antyimigracyjny ruch Pegida i populistyczno-prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD); własny kontrprotest zapowiedział też szeroki sojusz środowisk lewicowych pod hasłem "Serce zamiast nagonki".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl