Technicy kryminalistyczni i prokuratorzy jadą do Smoleńska. Wiemy kiedy zbadają wrak Tu-154

W wyjeździe do Smoleńska udział weźmie pięciu prokuratorów oraz technicy kryminalistyczni. Czynności w Smoleńsku zaplanowano w przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

arch.GP

- Wyjazd do Smoleńska jest wynikiem realizacji wniosków o pomoc prawną kierowanych przez prokuratorów Zespołu Śledczego nr 1 Prokuratury Krajowej do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. We wnioskach tych zespół śledczy zwracał się między innymi o przeprowadzenie dodatkowych oględzin elementów konstrukcyjnych samolotu - powiedziała prok. Bialik.

Jak zaznaczyła "w wyjeździe weźmie udział pięciu prokuratorów oraz specjaliści – technicy kryminalistyczni".

- Na terenie lotniska Smoleńsk Północny, gdzie znajduje się wrak samolotu Tu-154M o numerze bocznym 101, dokonają oni czynności procesowych związanych z oględzinami tego wraku - zaznaczyła.

Prok. Bialik potwierdziła, że "czynności w Smoleńsku zaplanowano od 3 do 7 września".

O tym, że w tych dniach polscy i rosyjscy śledczy przeprowadzą dodatkowe badania elementów wraku Tupolewa, informował wcześniej Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. W oficjalnym komunikacie w zeszłym tygodniu Komitet Śledczy pisał, że badanie odbędzie się "w obecności przedstawicieli polskich" i że chodzi m.in o agregaty i elementy konstrukcyjne Tu-154M.

Wrak samolotu Tu-154M znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Katastrofa smoleńska #Smoleńsk #prokuratorzy #wrak

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo