Strzeleckie zmagania w Afganistanie

/ mat. DO RSZ / http://www.do.wp.mil.pl/artykuly/aktualnosci/2018-08-31-szkolenie-strzeleckie-amerykanskich-zolnierzy-w-afganistanie-u/

  

W ostatnich dniach sierpnia odbyły się dwa dwudniowe teoretyczno-praktyczne kursy strzeleckie dwóch grup amerykańskich żołnierzy z Security Force Assistance Brigade (SFAB). Były one prowadzone w oparciu o obiekty szkoleniowe jednej z koalicyjnych baz TAAC-E (Train Advise Assist Command - East) - podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Tematyka, która została przedstawiona szkolonym obejmowała praktyczno-bojowe techniki posługiwania się pistoletem w warunkach prowadzonych działań doradczych.

Programy kursów, a także warunki strzelań zostały wspólnie opracowane przez obu instruktorów, których głównym celem było doskonalenie prowadzenia celnego pojedynczego oraz dynamicznego ognia (wielostrzałów) na różnych dystansach, do jednego i kilku celów (papierowych oraz metalowych) o różnych rozmiarach, a także doskonalenie procedur podczas występowania sytuacji awaryjnych. Ostatecznym etapem szkolenia było współzawodnictwo, które jednocześnie było elementem stresogennym i pozwoliło kursantom na sprawdzenie swoich umiejętności oraz opanowania pod presją czasu. Ten etap wywołał wśród szkolonych wiele refleksji i wniosków oraz był niejako podsumowaniem ich ciężkiej dwudniowej pracy - czytamy na portalu DO RSZ.

Podczas zakończenia szkolenia kursanci przyznali, że dobór zagadnień i strzelań oraz metodyka nauczania, jak i forma zajęć spowodowały znaczny wzrost nie tylko ich umiejętności w prowadzeniu skutecznego ognia, ale także bojowego posługiwania się pistoletem, co można było potwierdzić na podstawie osiągniętych wyników.

Zwieńczeniem dwudniowego szkolenia było wręczenie certyfikatów, które m.in. nadawały uczestnikom uprawnienia do skrytego przenoszenia broni krótkiej w niektórych stanach USA. Należy nadmienić, że prawie ośmiogodzinne zajęcia na strzelnicy zostały przeprowadzone w bardzo ciężkich warunkach klimatycznych, (temp. powietrza w cieniu ok. 45°C oraz bardzo duża wilgotność) wymagających od szkolonych i instruktorów ponadprzeciętnego zaangażowania i wysiłku psychofizycznego - informuje Dowództwo Operacyjne.

Przeprowadzone kursy spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno wśród uczestników szkolenia, jak i przełożonych. Były również znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia amerykańskim partnerom dorobku szkoleniowego polskiej Żandarmerii Wojskowej dotyczącego strzelectwa praktyczno-bojowego - czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DO RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk o Putinie: „Nasz człowiek w Moskwie”. Dworczyk o innych „skrajnych naiwnościach”

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ocenił, że premier Mateusz Morawiecki prezentuje realizm i twardą obronę polskiej racji stanu, natomiast politycy opozycji - jego zdaniem - nieodpowiedzialną naiwność. Przypomniał też wypowiedź Donalda Tuska z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Szef kancelarii premiera opublikował na Twitterze grafikę z archiwalnymi wypowiedziami: Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego oraz Mateusza Morawieckiego.

Przywołana na grafice wypowiedź Tuska pochodzi z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Na grafice przypomniano też wypowiedź ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego związaną z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rosja dojrzewa wolno do rozliczenia z dramatem komunizmu, stalinizmu. Jednak dzięki obecności Władimira Putina i Donalda Tuska nad grobami polskich żołnierzy,jesteśmy bliżej pojednania z Rosją 

- mówił w kwietniu 2010 r. Komorowski.

Wypowiedzi te skonfrontowano z sobotnią wypowiedzią obecnego szefa rządu.

Jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze "nie" (...). Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie

- powiedział Morawiecki w Katowicach.

Do tych wypowiedzi odniósł się Dworczyk we wpisie na Twitterze.

"Nie wierzę w złe intencje polityków opozycji. Myślę, że to po prostu skrajna naiwność. A ta u polityków pełniących najwyższe funkcje państwowe staje się niebezpieczna... Nieodpowiedzialna naiwność z jednej strony versus Mateusz Morawiecki - realizm i twarda obrona polskiej racji stanu"

- napisał szef Kancelarii Premiera na Twitterze. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts