Niemieckie janusowe oblicze

  

Kotlina Kłodzka i w ogóle Sudety to fascynujące miejsce, w którym nakładają się na siebie różne warstwy historii. Dla wierzących centralnymi miejscami są zabytkowe sanktuaria w Wambierzycach i Bardzie oraz kaplica Czaszek w Kudowie-Czeremnej.

Te święte miejsca to świadectwa pięknej pobożności maryjnej dawnych mieszkańców tych ziem, w większości Niemców. Ale ten sam naród poza takimi dziełami ducha pozostawił po sobie też tajemniczy kompleks Riese zbudowany kosztem wielu istnień ludzkich czy obóz Gross-Rosen. Jak do tego doszło? To kolejna tajemnica Dolnego Śląska. Może kluczem do niej jest los bł. ks. Gerharda Hirschfeldera, zgładzonego przez rodaków w obozie koncentracyjnym za to tylko, że głosił młodzieży Ewangelię. To nie przypadek, że w kościele w Kudowie jest upamiętniony obok bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts