„Gwiazdorski zestaw”. To oni staną przed komisją śledczą ds. VAT! LISTA NAZWISK

Komisja śledcza ds. VAT wezwała na świadków Witolda Modzelewskiego, Jana Vincenta-Rostowskiego, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Andrzeja Czumę i Andrzeja Seremeta. Poinformował dziś o tym szef komisji Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Jan Vincent Rostowski
Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Prof. Witold Modzelewski to były wiceminister finansów (w latach 1992-96) i twórca pierwszej ustawy o VAT, a także ekspert podatkowy i szef Instytutu Podatkowego.

Jan Vincent-Rostowski to minister finansów w latach 2007-13, Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma to ministrowie sprawiedliwości i prokuratorzy generalni w latach 2007-09, a Andrzej Seremet to prokurator generalny w latach 2010-16.

Jak mówił Horała, pierwszym świadkiem będzie prof. Modzelewski, który przekazywał informacje na temat patologii w VAT wielu osobom w państwie. "Chcemy zbadać kto, kiedy i jaką wiedzę w tym zakresie, że dzieją się nieprawidłowości, posiadał" - zaznaczył.

Z kolei wezwanie Rostowskiego to "sprawa oczywista", bo był ministrem finansów w okresie, który będzie badać komisja i był konstytucyjnie odpowiedzialny za dochody budżetowe i pobór podatków. "Poza wszystkim to rzadki przypadek świadka, który nie może się doczekać, by stanąć przed komisją, chcemy te marzenia pana ministra spełnić" - powiedział Horała.

Pozostała trójka świadków, to osoby, które nadzorowały prokuraturę w badanym okresie. "Następne posiedzenie komisji 12 września, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, również robocze, o charakterze zamkniętym" - zapowiedział Horała.

Terminy przesłuchań świadków mają być ustalone w porozumieniu z nimi. "Chcemy, aby odbywało się to bez zbędnej zwłoki. Chciałbym, żebyśmy do listopada mieli przesłuchania tej piątki świadków za sobą" - zaznaczył szef komisji. 

Komisja śledcza ds. VAT ma ocenić działania rządów PO-PSL w zakresie zapewnienia dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#marcin horała #komisja ds vat #Andrzej Seremet #Andrzej Czuma #Zbigniew Ćwiąkalski #jan vincent rostowski

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo