Litwini ujawniają sowieckie zbrodnie: „Gwałcili staruszki i dzieci na oczach rodziców”

Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy rozpoczęło dziś publikowanie na stronie www.kgbveikla.lt dokumentów świadczących o zbrodniach, w tym morderstwach, gwałtach i rozbojach, popełnionych w tym kraju przez Armię Czerwoną w latach 1944-1953.

pixabay.com /Creative Commons CC0/OpenClipart-Vectors

Prezentację nieujawnianych dotychczas publicznie dokumentów instytucji władz okupacyjnych rozpoczęto w związku z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą wycofania wojsk sowieckich z Litwy.

Pierwsze opublikowane dokumenty opisują m.in. przypadki powszechnego gwałcenia kobiet na zachodzie Litwy w okręgu kłajpedzkim. "Gwałcone były siedemdziesięcioletnie kobiety i czternastoletnie dziewczynki na oczach swych rodziców" - czytamy w komunikacie prasowym Centrum.

Z ujawnionego sprawozdania dla ministra spraw wewnętrznych ZSRR wynika, że w 1947 roku od stycznia do maja sowieccy wojskowi stacjonujący na Litwie popełnili 206 przestępstw, odnotowano m.in. 9 zabójstw, 52 rozboje i 134 grabieże. W dokumentach opisywane są też przypadki strzelania przez pijanych żołnierzy i podpalania gospodarstw domowych.

Ostatni żołnierz sowiecki opuścił Litwę 31 sierpnia 1993 roku. W piątek w Wilnie w związku z tym odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz kraju.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Litwa #Rosja #Związek Radziecki #Armia Czerwona #zbrodnie komunistyczne

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo