Według komunikatu resortu dyplomacji, głównymi tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych będą sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu, relacje transatlantyckie oraz Bałkany Zachodnie, w szczególności kwestia postępów krajów kandydujących w procesie integracji z UE.

Jak podkreślono, szefowie dyplomacji krajów Unii spotkają się także na wspólnej sesji z ministrami spraw zagranicznych państw kandydujących do UE, podczas której omówią "koncepcję efektywnego multilateralizmu".

MSZ poinformowało także, że przy okazji wizyty w Wiedniu Jacek Czaputowicz spotka się również z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Danii Andersem Samuelsenem oraz weźmie udział w śniadaniu roboczym dla szefów MSZ państw członkowskich Unii Europejskiej, państw partnerskich Europy Południowo-Wschodniej i Turcji.

Spotkania w formule Gymnich, odbywające się tradycyjne raz w ciągu półrocza każdej kolejnej prezydencji, charakteryzuje swobodna i pogłębiona wymiana poglądów na tematy szczególnie istotne z punktu widzenia stosunków zewnętrznych UE. W trakcie spotkania nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyło się pierwsze tego typu spotkanie.

Austria od dnia 1 lipca 2018 r. sprawuje półroczną prezydencję w UE.