Przemycali migrantów przez Polskę. Wśród zamieszanych w przestępczy proceder - taksówkarze

/ Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko 22 osobom zaangażowanym w przemyt migrantów z Czeczenii, przez Polskę na zachód Europy. Jak ustaliła prokuratura, za przerzut przez granicę od każdego imigranta inkasowali co najmniej tysiąc euro.

Głównymi oskarżonymi w tej sprawie są dwaj Rosjanie pochodzenia czeczeńskiego, Kurban M. i Movlat Ch. Mieli oni w latach 2016-2017 kierować dwiema konkurencyjnymi grupami przestępczymi, zajmującymi się przerzutem uchodźców na zachód Europy. Obie grupy działały w identyczny sposób i do przewożenia migrantów korzystały z usług tego samego taksówkarza z Terespola – dlatego sprawy połączono.

Skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 22 osobom zaangażowanym w proceder organizowania cudzoziemcom, pochodzącym głównie z Czeczenii, nielegalnego przekroczenia granicy RP

- poinformował prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Przestępcy działali na terenie czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Kurban M. i Movlat Ch. "zatrudniali" głównie Polaków, którzy przed stołecznym sądem odpowiedzą za udział w zorganizowanych grupach przestępczych i organizowanie przewozu cudzoziemców z Polski na zachód Europy. Wśród oskarżonych są także kierowcy taksówek i osoby przewożące migrantów po kraju i za granicę.

Jak ustaliła PAP, grupy wykorzystywały tzw. "procedurę uchodźczą", stosowaną podczas udzielania cudzoziemcom, przede wszystkim z Czeczenii, ochrony na terytorium RP. Cudzoziemcy na granicy w Terespolu informowali, że uciekają przed wojną i składali wnioski o przyznanie statusu uchodźcy. Wydawano im wtedy Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, uprawniające do pobytu w Polsce. Na czas rozpatrzenia prośby trafiali do otwartych ośrodków dla cudzoziemców w okolicach Terespola.

To właśnie w tych ośrodkach przestępcy werbowali migrantów. Następnie, po pobraniu od nich opłaty - co najmniej 1000 euro - organizowali przewóz z Polski głównie do Francji i Niemiec.

Przewożenie cudzoziemców oskarżeni zlecali współpracującym z nimi kierowcom taksówek, a także innym osobom wykorzystującym do tego celu prywatne pojazdy

– powiedział prok. Łapczyński.

Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o ustalenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki temu udało się na gorącym uczynku zatrzymać taksówkarzy, którzy wozili imigrantów na zlecenie Kurbana M. Śledczy ustalili, że Rosjanin osobiście nadzorował przewóz i rozliczał się z uchodźcami oraz przewoźnikami. W ten sam sposób działał Movlat Ch. i jego konkurencyjna grupa.

Główni podejrzani przebywają w aresztach śledczych. Nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Swój udział w procederze potwierdziła większość taksówkarzy oraz pozostałych kierowców. Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze

– powiedział Łapczyński.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności, przemyt ludzi przez granicę zagrożony jest karą do 8 lat więzienia. Ale fakt, że sprawcy z popełniania przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu może spowodować zaostrzenie kary do nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ustaliła, że Kurban M. za przemyt uchodźców został w 2011 roku skazany przez niemiecki sąd na 4 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności. W więzieniu spędził dwa lata i jest poszukiwany do odbycia reszty kary.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Korespondencyjne wybory w Szwajcarii

zdjęcie ilustracyjne / SofiLayla CC0

  

Druga tura wyborów do władz lokalnych odbyła się w niedzielę w 21 gminach kantonu genewskiego. Ze względu na epidemię koronawirusa głosowano tylko korespondencyjnie. Frekwencja wyniosła 24,3 proc.

Według informacji na stronie władz kantonu w wyborach głosowało 62 850 osób. W pierwszej turze, gdzie głosowanie odbywało się w zwykły sposób, frekwencja wyniosła 35,7 proc.

Wyniki drugiej tury będą znane w poniedziałek wieczorem. Zwłoka w liczeniu głosów spowodowana jest restrykcjami nałożonymi przez władze kantonu - o połowę została zmniejszona liczba liczących głosy.

Jak pisze szwajcarska agencja sda, choć w niektórych wyborach i referendach w Szwajcarii możliwe jest głosowanie przez internet, w kantonie genewskim dostępne były trzy opcje: wysłanie głosu pocztą, wrzucenie głosu do skrzynki na listy o określonych porach, przekazanie karty funkcjonariuszowi lokalnej policji.

Sda informuje, że choć kilka partii opowiadało się za przełożeniem wyborów, izba konstytucyjna sądu kantonalnego w Genewie uznała, że kandydaci mieli wystarczająco dużo okazji do prowadzenia kampanii w internecie, by wybory mogły być uznane za demokratyczne. Argumentowano przy tym, że przełożenie wyborów spowodowałoby poważne instytucjonalne i prawne trudności.

W marcu szwajcarska Rada Federalna (rząd) podjęła decyzję o przełożeniu planowanego na 17 maja referendum, m.in. w sprawie relacji z UE. Był to pierwszy taki przypadek od 1951 roku, kiedy głosowanie odłożono z powodu epidemii pryszczycy.

Głosowanie za pośrednictwem poczty ma w Szwajcarii długą tradycję: pierwszy raz umożliwiono takie rozwiązanie wszystkim wyborcom w kantonie Bazylea-Okręg w 1978 roku. W kantonie genewskim opcja ta możliwa jest bezwarunkowo od 1995 roku. Jak wynika z badań państwowego ośrodka FORS, głosowanie korespondencyjne stało się w ciągu ostatnich 20 lat najpopularniejszą metodą oddawania głosu w wyborach w Szwajcarii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts