Papież podsumował swoją wizytę w Irlandii. "Hierarchowie nie potrafili właściwie podejść do przestępstw"

/ flickr.com/Long Thien/Domena Publiczna

  

Papież Franciszek powrócił podczas dzisiejszej audiencji generalnej do sprawy nadużyć w Kościele w Irlandii i mówił, że w przeszłości władze kościelne nie potrafiły podejść we właściwy sposób do tych przestępstw. W katechezie podsumował swą podróż do Dublina.

Franciszek podkreślił, że w czasie swej wizyty w Irlandii z okazji Światowego Spotkania Rodzin, które było dla niego "wielką radością", zmierzył się też z "bólem i goryczą z powodu cierpień spowodowanych w tym kraju przez różne formy nadużyć, także ze strony członków Kościoła, a także tego, że władze kościelne w przeszłości nie potrafiły we właściwy sposób podejść do tych przestępstw".

- Głęboki znak pozostawiło spotkanie z niektórymi ofiarami, a ja kilka razy prosiłem Pana o przebaczenie za popełnione grzechy, za zgorszenie i za poczucie zdrady. Błagałem Matkę Bożą o wstawiennictwo w uzdrowieniu ofiar i to, by dała nam siłę, żebyśmy stanowczo dążyli do prawdy i sprawiedliwości

 – powiedział papież.

Następnie dodał: "Biskupi irlandzcy rozpoczęli poważny proces oczyszczenia i pojednania z tymi, którzy cierpieli z powodu nadużyć i z pomocą krajowych władz ustalili surowe normy, by zagwarantować bezpieczeństwo młodym".

- W czasie spotkania z biskupami dodawałem im otuchy w ich staraniach, by naprawić błędy z przeszłości z uczciwością i odwagą, zawierzając się obietnicom Pana i licząc na głęboką wiarę narodu irlandzkiego, aby otworzyć nową fazę odnowy Kościoła w Irlandii

 - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że tysiące rodzin, które przybyły na światowe spotkanie w Dublinie, było "wymownym znakiem piękna marzeń Boga dla całej rodziny ludzkiej".

- Jak bardzo świat potrzebuje rewolucji miłości, czułości. A ta rewolucja zaczyna się w sercu rodziny

 - wskazał papież.

Jednocześnie odnotował z ubolewaniem, że rozwody "są w modzie".

- W magazynach czytamy: "ten się rozwiódł". Przecież to jest coś złego. Ja szanuję wszystko, ale ideałem nie jest rozwód, separacja, zniszczenie rodziny. Ideałem jest zjednoczona rodzina

 - podkreślił.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji na placu Świętego Piotra, Franciszek pozdrowił Stowarzyszenie Communita Regina della Pace z Radomia i Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa.

- Na ich prośbę pobłogosławiłem przed audiencją Ołtarz Adoracji Eucharystii, nazwany Gwiazdą Niepokalanej. Zostanie on umieszczony w Sanktuarium w Niepokalanowie, które staje się ósmym międzynarodowym centrum modlitwy o Pokój

 - dodał.

Papież wezwał Polaków: "Adorując Chrystusa, zgodnie z duchowym pragnieniem świętego Maksymiliana Kolbego, wypraszajcie pokój dla waszych rodzin, Ojczyzny, Europy i całego świata".

Na zakończenie audiencji Franciszek mówił o obchodzonym 1 września przez Kościół Światowym Dniu Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. W tym roku, jak przypomniał, będzie on się koncentrował na kwestii ochrony wody i dostępu do niej.

"Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu" - dodał papież, mówiąc o środowisku naturalnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten, to już naprawdę nieźle odleciał! Sikorski chce ślubowania... lojalności unijnym instytucjom

Radosław Sikorski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Ślubowanie unijnym instytucjom? Taki pomysł ma na siebie i ewentualnych przyszłych "eurokolegów" Radosław Sikorski. - Zanim nowi europosłowie zabiorą głos powinni, tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować – przekonywał. „Czy ma znać też hymn niemiecki?” – dopytują się internauci.

Radosław Sikorski wziął udział w debacie z liderami list Koalicji Europejskiej, które odbyło się w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy.

- Państwo podczas kampanii poruszacie bardzo dużo tematów - smog, gospodarka, niepełnosprawni, kobiety, euro. Czemu poświęcicie swoje pierwsze wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego? – zapytano polityków.

[polecam:https://niezalezna.pl/271581-chwila-szczerosci-w-wykonaniu-boniego-ciekawe-czy-juz-rozumie-co-przypadkiem-zdradzil]

 

- W kluczowym polskim interesie narodowym jest to, aby Unia Europejska w ogóle przetrwała. I zanim nowi europosłowie zabiorą głos, powinni tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować. Bo tam się wybierają ludzie, którzy deklarują uczciwie, zawczasu, że idą do Unii po to, żeby ją od środka zniszczyć

- stwierdził Sikorski.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl