Podczas uroczystości zostanie odsłonięty pomnik "Chwała Lotnikom Polskim", upamiętniający wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce.

- Pomnik "Chwała Lotnikom Polskim" to monument, który łączy. Zbudowali go państwo siłami społecznymi. Upamiętnia on wszystkich lotników, którzy zginęli, pełniąc służbę w czasie wojny i w czasie pokoju, w kraju i za granicą, przed i w okresie II wojny światowej, a także w czasach powojennych 

- napisał premier w liście, odczytanym przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Jak dodał Morawiecki, pomnik przypomni pilotów wojskowych, cywilnych i aeroklubowych, konstruktorów i instruktorów lotnictwa, a także inżynierów i cały personel naziemny.

W jego ocenie, "lotnictwo tworzą bowiem ludzie zawsze profesjonalni, pełni poświęcenia i zaangażowania w powierzoną im misję".

- Pragnę wyrazić wdzięczność inicjatorom tego przedsięwzięcia: Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Stowarzyszeniu Lotników Polskich oraz komitetowi budowy pomnika, za zamysł uhonorowania polskich lotników, jego konsekwentną realizację i wspaniały efekt - podkreślił.

Zdaniem premiera, "ten monument będzie przypominał nam, współczesnym, i przyszłym pokoleniom o bohaterach przestworzy, którzy tworzyli historię i budowali chwałę polskiego lotnictwa".

W uroczystościach udział biorą także m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Monument nawiązujący w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru odlatującego z symbolicznego pasa startowego uhonoruje nie tylko "wszystkich poległych na powietrznych polach bitew, zamordowanych i zaginionych", ale także uczci przypadające w tym roku 100-lecie powstania i działalności Lotnictwa Polskiego.