W obradach Rady uczestniczy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rada ma dziś omówić jeszcze 20 kandydatur do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Następnie - jak przekazał przed rozpoczęciem obrad rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera - KRS ma we wtorek głosować nad kandydaturami zarekomendowanymi przez zespoły robocze do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i do Izby Cywilnej.

Maciej Mitera dodał, że przewodniczący KRS Leszek Mazur może rozszerzyć porządek obrad o dyskusję w kwestii stanowiska Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. 17 września ENCJ ma zdecydować ws dalszego członkostwa KRS w tej organizacji.

Przed siedzibą KRS zgromadziła się grupa manifestujących z ruchu Obywatele RP, część z nich zablokowała wjazdy do siedziby KRS, mieszczącej się w budynku przy ul. Rakowieckiej należącym do SGGW. Demonstranci trzymają transparent z hasłem "Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo".

Pod siedzibą protestuje... siedem osób!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: O co pytali naszą reporterkę protestujący przed KRS Obywatele RP? Nie uwierzycie! WIDEO

Na teren budynku, w którym mieści się siedziba KRS, mają wstęp jedynie pracownicy Rady i innych instytucji mających swoją siedzibę w budynku, oraz akredytowani dziennikarze. Wejścia do budynku są pilnowane przez funkcjonariuszy policji.

Podczas wczorajszych obrad KRS Obywatele RP blokowali wejście do sali obrad KRS. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady. Przewodniczący KRS wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - która jest właścicielem budynku - z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym wniosku rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni i w konsekwencji kilkunastu policjantów wyniosło osoby blokujące salę obrad.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Policjanci wynieśli Obywateli RP z siedziby KRS!