Walka z pamięcią ofiar getta warszawskiego. Muzeum Polin i 10 mln euro

Nawet 10 mln euro może dostać Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” z funduszy norweskich. Jak ustaliła „Gazeta Polska”, państwa, które są darczyńcami funduszy, nie zgadzają się na przekazanie pieniędzy na Muzeum Getta Warszawskiego. Oznacza to, że niemal całość środków otrzyma Muzeum Polin. Więcej w środowym numerze najczęściej cytowanego tygodnika w Polsce „Gazecie Polskiej”.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sprawie od samego początku towarzyszy skandal związany z gigantycznymi pieniędzmi. Beneficjentem projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” jest Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, które zgodziło się na włączenie w ten plan Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Według nieoficjalnych informacji Polin może otrzymać nawet 10 mln euro, z czego ŻiH przypadnie 1/10 całej kwoty, czyli 1 mln euro. Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) nie dostanie nic – według naszych ustaleń jest to efekt rozmów prowadzonych przez kierownictwo Muzeum Polin i stronę norweską (…).

Z dokumentów opracowanych przez stronę norweską oraz z naszych informacji, do których dotarliśmy, wyłania się dramatyczny obraz. Rozmawialiśmy z zagranicznymi uczestnikami rozmów, którzy mówią wprost: decydującą rolę odgrywa Muzeum Polin, którego przedstawiciele nie zgodzili się na udział w programie Muzeum Getta Warszawskiego. Zdaniem naszych rozmówców jednym z argumentów były nieprzychylne komentarze dotyczące powstającego Muzeum Getta Warszawskiego, ukazujące się m.in. w mediach krytycznych wobec polskiego rządu, oraz brak osiągnięć MGW.

Te informacje znajdują potwierdzenie w oficjalnych dokumentach podpisanych przez ambasadora Myklebusta

– mówią nasi zagraniczni rozmówcy. Ich zdaniem widać osobiste zaangażowanie ambasadora Norwegii w to, by beneficjentem programu było Muzeum Polin, a nie żadna inna placówka.

Medialne ataki na Muzeum Getta Warszawskiego, o których wspominają nasi rozmówcy, rozpoczęły się w momencie powołania MGW. Lewicowo-liberalny portal Oko.press, w którym publikują m.in. byli dziennikarze „Gazety Wyborczej”, zaatakował przedstawicieli polskiego rządu za… pomysł utworzenia Muzeum Getta Warszawskiego. Krytyczny tekst napisał Adam Leszczyński, który wytoczył polityczne działa: „Powołanie Muzeum Getta Warszawskiego posłuży władzy do przejęcia kontroli nad stołecznym Muzeum Polin” – grzmiał redaktor „Gazety Wyborczej” (…).

Publicyści skupieni wokół „GW” atakują pomysły resortu kultury, które dotyczą muzeów, a więc polityki historycznej. Każde muzeum, które jest wspierane przez wicepremiera Piotra Glińskiego oraz obecną władzę, jest atakowane, bez względu na to, jaki jest zakres jego działalności.

Więcej w środowym numerze "Gazety Polskiej"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#muzeum polin #Muzeum Getta Warszawskiego #Warszawa #Norwegia #Gazeta Polska #dotacja

Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo