McCaina pożegnają Obama i Bush

John McCain / By United States Congress - United States Senator John McCain Facebook page, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6109745

  

Rzecznik zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina Rick Davis poinformował w poniedziałek, że podczas głównego nabożeństwa żałobnego zmarłego polityka wystąpi dwóch byłych prezydentów - Republikanin George W. Bush i Demokrata Barack Obama.

- Fakt, że McCain zaprosił Busha i Obamę - polityków z którymi stoczył zaciętą, gorzką batalię (odpowiednio o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2000 r. i w wyborach prezydenckich w 2008 r. - przyp. red.) - mówi nam właściwie wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć - powiedział telewizji CBS w niedzielę republikański senator Jeff Flake, drugi oprócz McCaina senator stanu Arizona w amerykańskim Kongresie.

W odczytanym w poniedziałek przez Davisa liście McCaina, w którym zawarł swoje pośmiertne przesłanie, polityk wyraził ogromną wdzięczność wobec swojego kraju oraz miłość do ojczyzny.

- Nie rozpaczajcie z powodu naszych obecnych trudności, ale zawsze wierzcie w (...) wielkość Ameryki. Amerykanie nigdy nie rezygnują. Nigdy się nie poddajemy. Nigdy nie ukrywamy się przed historią. My historię tworzymy. Umarłem tak, jak żyłem, będąc dumnym z bycia Amerykaninem. Gdy mylimy nasz patriotyzm z plemienną rywalizacją oraz gdy chowamy się za murami zamiast je burzyć, Ameryka staje się słabsza”napisał przed śmiercią republikański senator McCain.

Na prośbę rodziny, zgodnie z życzeniem, jakie za życia przekazał bliskim senator McCain, prezydent Trump nie weźmie udziału w ceremoniach żałobnych. Biały Dom będzie reprezentował na pogrzebie wiceprezydent Mike Pence.

W środę, kiedy senator ukończyłby 82 lata, trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona na widok publiczny w rotundzie stanowego Kapitolu w stolicy stanu Arizona, Phoenix. W czwartek w kościele baptystów w tym mieście odprawione zostanie nabożeństwo żałobne, podczas którego wystąpi były senator i były wiceprezydent, Demokrata Joe Biden.


Następnie trumna zostanie przewieziona do Waszyngtonu, gdzie w piątek będzie wystawiona na widok publiczny pod kopułą gmachu Kapitolu. Przez sześć godzin Amerykanie będą mogli oddawać hołd zmarłemu.


W sobotę procesja żałobna przejdzie obok znajdującego się na waszyngtońskiej promenadzie (The Mall) Pomnika Weteranów Wojny Wietnamskiej, w drodze do Katedry Narodowej w Waszyngtonie, gdzie zostanie odprawione główne nabożeństwo żałobne z udziałem rodziny, przyjaciół i kongresmenów, a także dostojników amerykańskich i zagranicznych. Właśnie na nim wystąpią byli prezydenci USA.


Ceremonie żałobne zakończy pogrzeb na cmentarzu położonej ok. 53 km na wschód od Waszyngtonu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis, prestiżowej uczelni wojskowej, którą ukończył senator McCain, a wcześniej jego ojciec i dziadek. Pogrzeb ten będzie miał charakter prywatny, wezmą w nim udział wyłącznie krewni i najbliżsi przyjaciele zmarłego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie z Morawieckim i wiec ze Schetyną. Frekwencja w Świdnicy mówi sama za siebie

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz KPRM

  

Dziś Świdnicę odwiedziło od razu dwóch liderów kampanii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Schetyna i Mateusz Morawiecki. Zdjęcia ze spotkań obu polityków z wyborcami mówię same za siebie.

Grzegorz Schetyna przybył dziś do Świdnicy po południu w ramach wizyty na Dolnym Śląsku. Po godz. 16:00 w tym mieście wystąpił również premier Polski Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że na jego wiecu pojawiło się dziesięć razy więcej ludzi, niż na spotkaniu z liderem PO.

– Platforma Obywatelska, partia pana Grzegorza Schetyny, jest jak chorągiewka na wietrze. Podobno jest tak, podobno jest inaczej, tak przedstawiają swoje racje. Najważniejsza w polityce jest wiarygodność, uczciwość, dotrzymanie słowa. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która dotrzymuje słowa

– mówił Morawiecki.

To jak różniła się frekwencja na obu wiecach najlepiej zobrazują zdjęcia…

fot.: arch.

fot.: arch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl