Szef PKW poinformował na briefingu prasowym, że "łącznie Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 27 komitetów".

PKW rejestruje komitety partii, koalicji partyjnych i komitetów wyborczych wyborców, które chcą zgłaszać kandydatów w więcej niż jednym okręgu. Podjęliśmy decyzję ws. kart do głosowania. Będzie miała formę płachty, ale nie taką, jak miała przed nowelizacją ordynacji. Te karty się znacznie zmniejszyły z uwagi na to, że Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle ilu jest kandydatów. Teraz można zgłaszać tyle kandydatów, ile jest miejsc + dwa. Karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2 – dodał.

Od listopada 2016 r. do czerwca 2017 r. PKW i KBW prowadziły konsultacje nt. kształtu kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. W badaniu prawie 71 proc. badanych opowiedziało się za tym, by karta do głosowania miała kształt książeczki; niespełna 10 proc. wyborców wybrało kartę wielkoformatową, tzw. płachtę.

Zdaniem szefa PKW, głosowanie na jednostronnie zadrukowanej płachcie będzie dużo wygodniejsze dla wyborcy. W ocenie Hermelińskiego, taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów.

W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle – dodał.