Beata Szydło zapowiedziała, że informacje o działaniach w sferze emerytur zostaną przedstawione jeszcze w tym roku.

Będziemy chcieli państwu, seniorom, w jakiś sposób wynagrodzić tę trudną sytuację -– powiedziała podczas spotkania z mieszkańcami stolicy Podbeskidzia, wśród których było bardzo wielu seniorów.

Obecne zasady waloryzacji emerytur Szydło uznała za niesprawiedliwe.

Wiem, że waloryzacja emerytur jest niska. Przede wszystkim jest też niesprawiedliwa, ponieważ ci, którzy mają wyższe emerytury, dostają wyższą waloryzację, a ci, którzy mają najniższe emerytury, dostają niższą. Pracujemy nad tym i nad tym, w jaki sposób sprawić, by państwa dochody wzrosły, żebyście państwo mieli poprawioną sytuację finansową – powiedziała wicepremier, zaliczając sprawy emerytur do priorytetów rządu.

Niewątpliwie emerytury są priorytetem. I trzeba nie bać się odważnej dyskusji na temat systemu emerytalnego w Polsce, nie bać się dyskusji na temat tego systemu, który jest obecnie, ale też patrzenia w przyszłość – dodała Szydło, która kieruje pracami Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Podczas poprzedzającego spotkanie z mieszkańcami miasta briefingu prasowego wicepremier poinformowała, że w ramach rządu prowadzone są rozmowy o tym, w jaki sposób poprawić sytuację materialną emerytów.

Będziemy również zastanawiać się nad przyszłością tych, którzy są na rynku pracy, ale kiedyś będą pobierali emerytury - co zrobić, żeby polski system emerytalny zabezpieczał warunki bytowe emerytów i jednocześnie żeby był systemem, który będzie w stanie do poniesienia przez państwo – powiedziała.

Odnosząc się do problemów służby zdrowia, wicepremier przypomniała, że dzięki przygotowanej przez rząd i uchwalonej przez parlament ustawie w kilka najbliższych lat nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB.

To jest rzecz rzeczywiście fundamentalna – oceniła Szydło, wskazując na potrzebę takich działań w systemie służby zdrowia, by "pieniądze trafiały skutecznie do pacjenta".

Pozytywne zmiany w służbie zdrowia wicepremier uznała za jedno z największych wyzwań dla rządu.

Służba zdrowia, emerytury i rolnictwo - to są priorytety, które sobie nasz rząd stawia na kolejne miesiące. Jeżeli będziemy mieli możliwość - a wierzę głęboko, że ten program dobrej zmiany będzie kontynuowany w kolejnych latach - to właśnie to będą obszary priorytetowe: zawsze rodzina, a do tego dokładamy w tej chwili problem emerytur, służby zdrowia, rolnictwo - to są sprawy, które trzeba rozwiązać i nad tym w tej chwili pracujemy – dodała.

W sferze rolnictwa i wspierania wsi – jak powiedziała wicepremier – rząd podjął działania, przewidziane w Programie dla polskiej wsi, jednak nie jest to – jak mówiła - jedyny kierunek wsparcia wsi i jej mieszkańców.