Chińczycy sprawdzają możliwości lotniskowca

Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec, określany jako typ 001A wyszedł w niedzielę ze stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju na drugą serię sprawdzianów na morzu – poinformował dzisiaj państwowy chiński dziennik "Global Times".

flickr.com

Typ 001A stworzono w oparciu o okręt Liaoning – jedyny jak dotąd lotniskowiec chińskiej marynarki, zbudowany w latach 80. w ZSRS, a pod koniec lat 90. kupiony przez Chińczyków od Ukrainy. Typ 001A zwodowano w kwietniu 2017 roku, a w maju br. odbył on pierwszą serię prób na morzu, po czym wrócił do stoczni w Dalian, gdzie kontynuowano prace wykończeniowe. 

Okręt ponownie wypłynął ze stoczni w niedzielę rano w towarzystwie holowników, po urządzonym z tej okazji pokazie fajerwerków – pisze "Global Times". Gazeta podkreśla, że w ubiegłym tygodniu pierwsze próby na morzu rozpoczął chiński niszczyciel rakietowy typu 055, który ze względu na duże rozmiary bywa klasyfikowany do krążowników.

Według cytowanych przez dziennik ekspertów lotniskowiec typu 001A i niszczyciel typu 055 stworzą prawdopodobnie grupę bojową, gdy trafią na uzbrojenie chińskiej marynarki wojennej. Zgodnie z pierwotnymi planami typ 001A miał rozpocząć służbę w 2020 roku, ale według ekspertów może to nastąpić wcześniej.

 

 


Źródło: Centrum Prasowe PAP

#Chiny #lotniskowiec #armia #ćwiczenia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo