Coraz bliżej rozbiórki zamku w Stobnicy. W tym tygodniu decyzja ministra środowiska

/ facebook.com/d

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Zakończyły się kontrole sprawy pozwoleń na budowę kontrowersyjnej inwestycji w Puszczy Noteckiej. Najprawdopodobniej w tym tygodniu Ministerstwo Środowiska podejmie decyzję co do przyszłości najsłynniejszego dzisiaj zamku w Polsce. W świetle wszystkich faktów ujawnionych po wybuchu afery najrealniejszym scenariuszem jest dzisiaj rozbiórka „Gargamela” ze Stobnicy.

Afera z budową zamku w Stobnicy wybuchła na początku lipca. Jeden z internautów ujawnił zdjęcia monumentalnej budowy na niewielkim jeziorze nieopodal Stobnicy. Szybko się okazało, że powstaje tam zamek, który ma mieć 14 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że powstaje on na terenach Natura 2000, a opinię o tym, że budowla nie będzie wpływać na środowisko, wydał zespół pod kierownictwem prof. Piotra Tryjanowskiego, który znany był z walki o Puszczę Białowieską. Burza wokół zamku ujawniła powiązania biznesu z organizacjami ekologicznymi, w tym
m.in. Pracownią na rzecz Wszystkich Istot oraz „Salamandrą”. Szybko się również okazało, że inwestor, realizując inwestycje, nie do końca działał zgodnie z prawem i pozwoleniami ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Po pierwsze, aby usypać sztuczną wyspę i wykopać fundamenty, osuszył staw, a wcześniej zlikwidował sieć istniejących tam wcześniej grobli. Jakby tego było mało, skład budowlany i zaplecze techniczne ulokował najprawdopodobniej na działce, do której nie miał prawa własności. Przez staw w Stobnicy przepływa bowiem koryto rzeki, która należy do skarbu państwa.

Tajemnicza jest również sprawa przeznaczenia samej budowli. Inwestor deklarował, że ma to być budynek mieszkalny, w którym zamieszka ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Tymczasem jednak, jak ujawniło radio RMF FM, w 2009 r. inwestor zakładał, że zamek w Stobnicy będzie hotelem, a nie 15-piętrowym budynkiem mieszkalnym. Zamek miał mieć pięć gwiazdek i posiadać m.in. kryty basen, SPA, gastronomię oraz spełniać funkcje rozrywkowe z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowych. Słowo hotel zniknęło jednak w późniejszych dokumentach.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skazani za przemyt ludzi

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Wyroki od dwóch i pół do 11 lat więzienia orzekł sąd w węgierskim mieście Zalaegerszeg dla 10 mężczyzn, którzy działając w międzynarodowej organizacji przestępczej, przemycali ludzi do Unii Europejskiej.

Skazani – obywatele Afganistanu, Pakistanu, Indii, Albanii, Czech i Rumunii – od lata 2016 r. organizowali przerzut migrantów przybywających z krajów bałkańskich na Węgry, a następnie do Europy Zachodniej. Rekrutowali też kierowców i zdobywali samochody osobowe i ciężarowe.

67 razy przerzucili migrantów za pieniądze w grupach po 10-30 osób. Przeprowadzali ich piechotą przez granicę z Serbią na Węgry, po czym małymi samochodami ciężarowymi przewozili do innych krajów Unii Europejskiej.

Główny oskarżony został skazany na 11 lat więzienia, trzech mężczyzn na sześć i pół roku, jeden na cztery i pół roku, jeden na trzy i pół roku, a pozostali na kary od półtora roku do trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl