Coraz bliżej rozbiórki zamku w Stobnicy. W tym tygodniu decyzja ministra środowiska

/ facebook.com/d

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Zakończyły się kontrole sprawy pozwoleń na budowę kontrowersyjnej inwestycji w Puszczy Noteckiej. Najprawdopodobniej w tym tygodniu Ministerstwo Środowiska podejmie decyzję co do przyszłości najsłynniejszego dzisiaj zamku w Polsce. W świetle wszystkich faktów ujawnionych po wybuchu afery najrealniejszym scenariuszem jest dzisiaj rozbiórka „Gargamela” ze Stobnicy.

Afera z budową zamku w Stobnicy wybuchła na początku lipca. Jeden z internautów ujawnił zdjęcia monumentalnej budowy na niewielkim jeziorze nieopodal Stobnicy. Szybko się okazało, że powstaje tam zamek, który ma mieć 14 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że powstaje on na terenach Natura 2000, a opinię o tym, że budowla nie będzie wpływać na środowisko, wydał zespół pod kierownictwem prof. Piotra Tryjanowskiego, który znany był z walki o Puszczę Białowieską. Burza wokół zamku ujawniła powiązania biznesu z organizacjami ekologicznymi, w tym
m.in. Pracownią na rzecz Wszystkich Istot oraz „Salamandrą”. Szybko się również okazało, że inwestor, realizując inwestycje, nie do końca działał zgodnie z prawem i pozwoleniami ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Po pierwsze, aby usypać sztuczną wyspę i wykopać fundamenty, osuszył staw, a wcześniej zlikwidował sieć istniejących tam wcześniej grobli. Jakby tego było mało, skład budowlany i zaplecze techniczne ulokował najprawdopodobniej na działce, do której nie miał prawa własności. Przez staw w Stobnicy przepływa bowiem koryto rzeki, która należy do skarbu państwa.

Tajemnicza jest również sprawa przeznaczenia samej budowli. Inwestor deklarował, że ma to być budynek mieszkalny, w którym zamieszka ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Tymczasem jednak, jak ujawniło radio RMF FM, w 2009 r. inwestor zakładał, że zamek w Stobnicy będzie hotelem, a nie 15-piętrowym budynkiem mieszkalnym. Zamek miał mieć pięć gwiazdek i posiadać m.in. kryty basen, SPA, gastronomię oraz spełniać funkcje rozrywkowe z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowych. Słowo hotel zniknęło jednak w późniejszych dokumentach.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki przyznaje: Marzy mi się, żeby nie doszło do brexitu

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Szef polskiego rządu podkreślił, że „marzy mu się”, żeby do brexitu w ogóle nie doszło. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki dodał, że decyzja w tej kwestii należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.

Mateusz Morawiecki kolejny raz powtórzył, że Polacy na Wyspach mogą być spokojni o swoje prawa, w tym przywileje socjalne.

Marzy mi się taki scenariusz, żeby nie doszło do brexitu, ale oczywiście wszystkie karty są po stronie społeczeństwa brytyjskiego a w szczególności rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycji, czyli parlamentu.
- mówił na antenie Radia Wrocław premier Morawiecki pytany, czy bierze pod uwagę, że brexit nie nastąpi.

Dodał, że podczas unijnego szczytu i wcześniej w rozmowach bilateralnych była składana propozycja pozostania Wielkiej Brytanii w UE, np. w drodze kolejnego referendum.

Ale to referendum już się odbyło, prawie trzy lata temu, społeczeństwo brytyjskie zadecydowało i politycy liczą się z jego zdaniem, w związku z tym obecnie niestety negocjuje się już wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
- mówił premier.

Jednocześnie szef polskiego rządu potrzymał zapewnienie, że Polacy w wielkiej Brytanii mogą być spokojni o swoje prawa socjalne.

Jestem po kolejnej rozmowie z premier May, podczas której podtrzymaliśmy to, do czego się zobowiązała wcześniej, a mianowicie do traktowania obywateli na zasadzie wzajemności i do utrzymania wszelkich przywilejów, w tym również przywilejów socjalnych dla tych obywateli polskich, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii przed brexitem. A wiec wszyscy polscy obywatele, którzy tam mieszkają, tam pracują, mają dzieci w szkołach, pobierają różne dodatki, nawet ichnie „500plus”, mogą być spokojni o prawa przysługujące im również po wyjściu.
- mówił szef rządu.

Przywódcy 27 krajów UE uzgodnili w czwartek późnym wieczorem dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje, brexit miałby nastąpić 12 kwietnia.

Źródła dyplomatyczne, odtwarzając przebieg szczytu, wskazywały, że podczas wieczornej dyskusji, w której starły się różne koncepcje przedłużenia brexitu, postanowiono zrezygnować z twardej warunkowości, by już w przyszłym tygodniu Izba Gmin musiała przegłosować umowę o wyjściu.

Francja, Niemcy, ale też kraje Beneluksu miały odegrać kluczową rolę w ostatecznych uzgodnieniach. Paryż parł do jak najkrótszego przedłużenia, natomiast inne kraje były gotowe dać Londynowi więcej swobody. Jak relacjonował jeden z uczestników rozmów, Polska, a także inne państwa były w stanie zgodzić się nawet na takie przedłużenie, o jakie zawnioskowała May, czyli do końca czerwca. Gdy już 27 wypracowała swoje stanowisko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk skonsultował je z premier May. Ostatecznie szczyt UE „27” dał więcej czasu Izbie Gmin na podjęcie decyzji niż proponowano początkowo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl