Rewolucyjne zmiany w podatkach. Obniżka CIT dla małych firm i nowe ulgi dla innowatorów

Zmiany w PiT i CIT, nowy podatek od wyprowadzki z Polski, opodatkowanie kryptowalut. Ministerstwo Finansów proponuje rewolucyjne zmiany, i to już od 1 stycznia 2019 roku - pisze o najnowszym projekcie zmian w podatkach, przygotowanym przez resort, dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna".

pixabay.com /Creative Commons CC0/nattanan23

Gazeta referuje najważniejsze zmiany w projekcie kompleksowej zmiany ustaw podatkowych, m.in. ustaw o PIT i CIT, mającej obowiązywać od nowego roku.

Doradcy, radcowie prawni i inni eksperci będą musieli informować szefa KAS o schematach podatkowych. Po raz pierwszy taką informację przekażą już do końca marca 2019 r.

- pisze "DGP".

Zmienią się zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Kto korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych odliczy od przychodu tylko 50 proc. wydatków, a użytkując pojazdy prywatne - jedynie 20 proc. Nie będzie kilometrówki. W leasingu będzie obowiązywał limit 150 tys. zł. Taki sam będzie dla amortyzacji składek na ubezpieczenie auta

- czytamy.

Gazeta informuje też o zasadach exit tax, czyli podatku "od nierealizowanych zysków kapitałowych, który ma przeciwdziałać unikania opodatkowania poprzez przenoszenie do innego państwa aktywów, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu".

Stawka wyniesie 19 proc., a tylko dla niektórych osób 3 proc. jeśli składniki majątku nie będą związane z działalnością gospodarczą podatnika, to opodatkowany będzie wyłącznie majątek o wartości przekraczającej 2 mln zł.

- pisze "DGP".

Wprowadzona też będzie sankcja, w razie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, wyniesie ona zasadniczo 40 proc. kwoty korzyści podatnika.

Podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami wyniesie 19 proc., a straty nie będzie można odliczyć od dochodu np. z firmy.

Ponadto w projekcie, informuje "DGP", wprowadzona zostanie obniżka CIT z 15 do 9 proc. dla małych firm oraz rozpoczynających działalności gospodarczą. Będzie też nowa ulga dla przedsiębiorców uzyskujących dochody z komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych oraz wydłużony zostanie czas na korzystanie z ulgi mieszkaniowej - np. z 2 do 3 lat.

 

 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, niezalezna.pl, pap

#zmiany w podatkach #DGP #podatki #Ministerstwo Finansów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo