Z okazji jubileuszu urodzin składam Pani serdeczne gratulacje, a także najlepsze życzenia wszelkiej osobistej pomyślności. Chciałbym podziękować za Pani dotychczasowe role teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe, które od niemal półwiecza urzekają nas doskonałym aktorstwem, a zarazem wielką naturalnością. Początki Pani drogi artystycznej łączą się z działalnością Studenckiego Teatru Satyryków, na deskach którego występowała Pani w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku

 - napisał prezydent w liście do Bożeny Dykiel.

Od tamtego czasu stworzyła Pani szereg interesujących kreacji scenicznych, by przypomnieć chociażby postać Goplany zagraną w "Balladynie" Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym. Jednocześnie mogliśmy podziwiać Pani talent w wielu filmach i serialach. W naszej pamięci zapisały się role w takich obrazach, jak: "Wesele", "Ziemia obiecana", "Dom", "Noce i dnie". Wielu z nas wzruszały i bawiły niezapomniane kreacje w popularnych filmach i serialach komediowych, wśród których znaleźć się muszą "Alternatywy 4", "Wyjście awaryjne" czy "Brunet wieczorową porą".

- dodał.

Prezydent przywołał także w tym kontekście udział Bożeny Dykiel w przedstawieniach Teatru Telewizji, "a zwłaszcza pamiętne role w spektaklach <> oraz <>, w których znakomicie wydobyła Pani Fredrowski humor i dowcip".

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że aktorka prawdziwą sympatię widzów wzbudziła rolą w popularnym serialu „Na Wspólnej”, która jest przecież "zaledwie częścią" jej bogatego dorobku artystycznego.

Wszystkie te postacie już zawsze kojarzyć nam się będą z Pani spontanicznością i wewnętrzną radością

 - dodał.

To właśnie z racji tych wyjątkowych cech, wspartych doskonałym opanowaniem sztuki aktorskiej, jest Pani niezmiennie ceniona i lubiana przez kolejne pokolenia Polaków

 - zaznaczył prezydent.

Raz jeszcze winszując pięknego jubileuszu, proszę o przyjęcie najlepszych gratulacji

 - podkreślił.

Bożena Dykiel urodziła się 26 sierpnia 1948 r. w Grabowie k. Kolna. W 1971 r. ukończyła PWST w Warszawie. Wtedy również zadebiutowała rolą autostopowiczki w filmie "Uciec jak najbliżej". W latach 1970–1972 występowała w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), a następnie w latach 1972–1985 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Wystąpiła m.in. w filmach "Awans", "Ziemia obiecana", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Noce i dnie", "Znachor", "Wyjście awaryjne", "Brunet wieczorową porą", "Przesłuchanie" a także w serialach "Dom", "Alternatywy 4" i "Na Wspólnej"