Akt pokuty Papieża za pedofilię w Kościele

/ Republic of Korea \ CC BY-SA 2.0

  

Na początku mszy w Phoenix Park w Dublinie dziś po południu papież Franciszek odczytał tekst, w którym w imieniu Kościoła przeprosił za cierpienia ofiar pedofilii, nielegalnych adopcji, nadużycia i błędy hierarchii.

Akt pokuty, który jest początkową częścią mszy, papież nieoczekiwanie zastąpił długim tekstem prośby o przebaczenie za grzechy i przestępstwa, popełnione przez członków irlandzkiego Kościoła.

Franciszek powiedział: 

W sposób szczególny prosimy o przebaczenie za wszystkie nadużycia popełnione w różnych instytucjach kierowanych przez zakonników i zakonnice. Prosimy o przebaczenie za przypadki mobbingu, jakiemu poddano wiele osób.

Prosimy o przebaczenie za wszystkie sytuacje, w których Kościół nie podjął konkretnych działań w obliczu tych nadużyć i nie okazaliśmy ich ofiarom słusznego współczucia i uwagi

- dodał papież.

Podkreślał:

Prosimy o przebaczenie za członków hierarchii, którzy nie wzięli na siebie odpowiedzialności za te sytuacje i zachowywali milczenie. Prosimy o przebaczenie za to, że dzieci zostały odebrane samotnym matkom i za sytuacje, w których mówiono matkom i dzieciom, szukającym swych matek, że to grzech śmiertelny.

Słowa te były nawiązaniem do procederu odbierania dzieci młodym, samotnym matkom i nielegalnych adopcji, do czego dochodziło także w instytucjach kościelnych przed kilkudziesięciu laty.

Akt ten papież zakończył słowami modlitwy o siłę, by działać na rzecz sprawiedliwości.

Był to kolejny akt skruchy ze strony Franciszka w czasie jego dwudniowej wizyty w Irlandii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dotychczasowe ograniczenia będą bardziej egzekwowane. „Żołnierze wzmocnią patrole policji”

Michał Dworczyk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Musimy przestrzegać tych ograniczeń, które zostały wprowadzone. Niestety, ostatni weekend jest dowodem na to, że nie wszyscy poważnie potraktowali zasady, według których powinniśmy teraz funkcjonować – powiedział dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera zapowiedział też, że dotychczasowe ograniczenia będą bardziej egzekwowane.

Minister zapowiedział, że wprowadzone ograniczenia będą bardziej stanowczo egzekwowane.

Mamy wnioski po tym weekendzie, że na pewno trzeba będzie bardziej egzekwować decyzje, które już zostały podjęte

– powiedział.

Dodał, że wzmocnione będą patrole policji.

Wspomniał o tym wicepremier Sasin, że zostaną wzmocnione patrole policji, które będą wzmocnione też żołnierzami w niektórych wypadkach, po to, żeby egzekwować te przepisy ze względów bezpieczeństwa nas wszystkich. Drugi kierunek jest taki, żeby analizować dalej i ewentualnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin podjąć decyzję o wprowadzeniu jeszcze pewnych dodatkowych ograniczeń, których cel jest jeden – zmniejszenie przyrostu osób chorych

– mówił Michał Dworczyk w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts