Kolejni żołnierze w szeregach WOT

zdjęcie ilustracyjne / mon.gov.pl

  

Blisko 200 kolejnych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę podczas uroczystości w Bemowie Piskim. Zasilą oni bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie i Giżycku.

Uroczyste zaprzysiężenie nowych żołnierzy WOT odbyło się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k. Orzysza. Ponad 50 ze składających przysięgę zasili szeregi batalionu lekkiej piechoty w Giżycku, blisko 60 żołnierzy wejdzie w skład batalionu w Braniewie, a 90 kolejnych będzie kontynuowało szkolenie w Olsztynie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał, że jest ona szczególnie podniosła, gdyż odbywa się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, za którą pokolenia polskich żołnierzy, powstańców i partyzantów przez wieki przelewały swoją krew.

Szef MON przekazał żołnierzom składającym przysięgę wyrazy szacunku i uznania dla ich "odpowiedzialnych, z pewnością głęboko przemyślanych" decyzji o wstąpieniu do WOT.

- Formacji młodej i nowoczesnej. W istotnym stopniu wzmacniającej potencjał obronny naszego kraju. Powołanej do chronienia polskiej suwerenności. Mającej ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa lokalnych społeczności - ocenił.

- Jestem przekonany, że z honorem sprostacie przyjętym zobowiązaniom i nigdy nie zawiedziecie rodaków, dla których polski mundur zawsze był dumą, ostoją i nadzieją - podkreślił minister, życząc nowym żołnierzom sukcesów i satysfakcji w służbie.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci AK, rodziny żołnierzy i mieszkańcy. Była prezentacja pojazdów i sprzętu wojskowego stacjonującej w Bemowie Piskim wielonarodowej grupy batalionowej NATO i wojsk OT. Przysięgę poprzedziła msza święta w katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku.

Wypowiedzenie roty przysięgi wojskowej przez nowych żołnierzy jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego, trwającego 16 dni i obejmującego m.in. umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki, rodzajów wojsk oraz na umiejętności związane z ratownictwem medycznym i pomocą przedmedyczną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Krzysztof Szczerski odbędzie rozmowy w Białym Domu. Temat: wizyta Andrzeja Dudy

Zdjęcie ilustracyjne/Krzysztof Sczerski / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36369006

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski udaje się do Waszyngtonu, gdzie we wtorek i w środę odbędzie szereg rozmów, wiążących się z przygotowaniami do spotkania 12 czerwca w Białym Domu prezydentów Polski i USA Andrzej Dudy i Donalda Trumpa.

Szczerski poinformował, że w czasie dwudniowego pobytu w Waszyngtonie odbędzie rozmowy w Białym Domu z kierownictwem Narodowej Rady Bezpieczeństwa oraz z Kellyanne Conway - specjalną doradczynią prezydenta Donalda Trumpa.

Szef gabinetu prezydenta spotka się ponadto ze specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurtem Volkerem. W Departamencie Stanu prezydencki minister będzie z kolei rozmawiał z Philipem T. Reekerem.

Szczerski wystąpi też na konferencji poświęconej Inicjatywie Trójmorza, która odbędzie się w siedzibie German Marshall Fund oraz spotka się z kierownictwem think-tanku - The Center for European Policy Analysis (CEPA).

Szef gabinetu prezydenta ma również zaplanowane spotkanie z prezydium Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. Spotka się też z Kevinem A. Hassettem, przewodniczącym rady doradców gospodarczych prezydenta USA.

12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Dudy i Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu - 13 czerwca - rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston - największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Reno, Carson City i San Francisco.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl