Kolejni żołnierze w szeregach WOT

zdjęcie ilustracyjne / mon.gov.pl

  

Blisko 200 kolejnych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę podczas uroczystości w Bemowie Piskim. Zasilą oni bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie i Giżycku.

Uroczyste zaprzysiężenie nowych żołnierzy WOT odbyło się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k. Orzysza. Ponad 50 ze składających przysięgę zasili szeregi batalionu lekkiej piechoty w Giżycku, blisko 60 żołnierzy wejdzie w skład batalionu w Braniewie, a 90 kolejnych będzie kontynuowało szkolenie w Olsztynie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał, że jest ona szczególnie podniosła, gdyż odbywa się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, za którą pokolenia polskich żołnierzy, powstańców i partyzantów przez wieki przelewały swoją krew.

Szef MON przekazał żołnierzom składającym przysięgę wyrazy szacunku i uznania dla ich "odpowiedzialnych, z pewnością głęboko przemyślanych" decyzji o wstąpieniu do WOT.

- Formacji młodej i nowoczesnej. W istotnym stopniu wzmacniającej potencjał obronny naszego kraju. Powołanej do chronienia polskiej suwerenności. Mającej ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa lokalnych społeczności - ocenił.

- Jestem przekonany, że z honorem sprostacie przyjętym zobowiązaniom i nigdy nie zawiedziecie rodaków, dla których polski mundur zawsze był dumą, ostoją i nadzieją - podkreślił minister, życząc nowym żołnierzom sukcesów i satysfakcji w służbie.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci AK, rodziny żołnierzy i mieszkańcy. Była prezentacja pojazdów i sprzętu wojskowego stacjonującej w Bemowie Piskim wielonarodowej grupy batalionowej NATO i wojsk OT. Przysięgę poprzedziła msza święta w katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku.

Wypowiedzenie roty przysięgi wojskowej przez nowych żołnierzy jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego, trwającego 16 dni i obejmującego m.in. umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki, rodzajów wojsk oraz na umiejętności związane z ratownictwem medycznym i pomocą przedmedyczną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl