Franciszek odwiedził sankturarium maryjne. To ważne miejsce kultu dla Irlandczyków

Bazylika w Knock / By Sinéad Mallee - Supplied from Photographer, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68421054

  

W drugim dniu wizyty w Irlandii papież Franciszek udał się do sanktuarium maryjnego w miejscowości Knock w północno-zachodniej części kraju. To narodowe irlandzkie sanktuarium odwiedza co roku około 2 milionów osób.

W 1979 roku był tam podczas swej pielgrzymki św. Jan Paweł II.

W Knock zgromadziły się w deszczu tysiące wiernych, przybyłych z różnych części kraju.

Franciszek odwiedzi Kaplicę Objawień i odmówi z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Następnie powróci do Dublina, gdzie odprawi mszę na zakończenie IX Światowego Spotkania Rodzin.

Irlandzkie media relacje z wizyty koncentrują się wyłącznie na sobotnich słowach i gestach papieża odnoszących się do skandalu pedofilii w Kościele.

Główne dzienniki "Irish Times" i "Irish Independent" przytaczają to, co usłyszały ofiary wykorzystywania seksualnego podczas prywatnego spotkania z Franciszkiem w sobotę w nuncjaturze apostolskiej. Uczestnicy tej rozmowy, cytowani przez gazety wyjawili, że papież był wstrząśnięty ich wspomnieniami i używał bardzo mocnych słów mówiąc o sprawcach czynów. Ponadto, jak piszą gazety powołując się na rozmówców papieża, był zaszokowany, gdy usłyszał o masowym procederze przymusowych, nielegalnych adopcji, do jakich dochodziło w Irlandii kilkadziesiąt lat temu, także w placówkach kościelnych, gdzie odbierano dzieci nieletnim matkom i oddawano innym rodzinom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Warszawa: Zarząd Dróg Miejskich odmówił montażu świateł w miejscu śmiertelnego wypadku

Przejście przy ul. Sokratesa / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie odmówił zamontowania świateł na przejściu przez ul. Sokratesa w Warszawie, gdzie w niedzielę doszło do śmiertelnego wypadku. Mieszkańcy wnioskowali o założenie sygnalizacji świetlnej już w 2014 r.

Mieszkańcy budynków przy ul. Sokratesa w Warszawie już w lutym 2014 r. wystąpili z wnioskiem do ZDM o wykonanie sygnalizacji świetlnej. "Prośba nasza jest podyktowana troską o bezpieczeństwo korzystających z przejścia mieszkańców okolicznych budynków, przy tym przede wszystkim dzieci uczących się w pobliskiej szkole" – napisał w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej Sokratesa 5, 5A, 5B administrator budynków.

W marcu ZDM odpowiedział, że zanim podejmie decyzję o budowie świateł, musi przeprowadzić analizę bezpieczeństwa i warunków ruchu. Kolejny wniosek w sprawie świateł na pasach został skierowany w kwietniu 2014 r. ZDM znów informował o konieczności przeprowadzenia analiz. W maju tego roku ZDM poinformował przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej, że analiza "nie wykazuje konieczności zastosowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Sokratesa w rejonie w rejonie numeru 7".

Mieszkańcy nie dawali za wygraną. Nadal pisali do ZDM. Odpowiedź była wciąż taka sama. "(…) wykonana analiza bezpieczeństwa i warunków ruchu (…) nie wykazuje konieczności zastosowanie sygnalizacji świetlnej na w.w. przejściu dla pieszych" – czytamy w piśmie ZDM z grudnia 2014 r.

Dzięki inicjatywie mieszkańców – w ramach funduszu partycypacyjnego – przy przejściu mają zostać zamontowane punktowe diodowe elementy świecące

– poinformował PAP jeden z mieszkańców budynku przy Sokratesa.

W niedzielę na ulicy Sokratesa samochód marki bmw potrącił pieszego, który przechodził przez ulicę. Mężczyzna zmarł mimo podjętej reanimacji. Dziecko trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy.Według świadków, którzy relacjonowali przebieg wypadku w mediach, auto uderzyło w pieszych z ogromną siłą, a 33-letni mężczyzna w ostatniej chwili pchnął wózek z dzieckiem oraz żonę w stronę chodnika, ratując im życie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl