Franciszek: mam piękne wspomnienia z Irlandii

/ Twitter/EpiskopatNews

  

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze do Irlandii na Światowe Spotkanie Rodzin, że ma piękne wspomnienia z tego kraju, który odwiedził 38 lat temu. Jak wyjaśnił, uczył się wtedy angielskiego.

W trakcie lotu z Rzymu do Dublina papież przyszedł do towarzyszących mu dziennikarzy i zauważył, że po raz drugi weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. W poprzednim uczestniczył w 2015 r. w Filadelfii w USA.

"Lubię być wśród rodzin. Jestem zadowolony z tej podróży" - dodał.

Następnie Franciszek podkreślił: "Jest jeszcze drugi powód, który mnie wzrusza, bo byłem w Irlandii 38 lat temu, w 1980 r. przez trzy miesiące, by pouczyć się trochę angielskiego". "To dla mnie również piękne wspomnienie" - zaznaczył papież.

Ksiądz Jorge Bergoglio był w Irlandii rok po wizycie św. Jana Pawła II.

Po przylocie do Dublina Franciszek udał się do rezydencji prezydenta Irlandii na oficjalną ceremonię powitania i spotkanie z szefem państwa Michaelem Higginsem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: 10 lat więzienia za zabójstwo sąsiadki

/ bluebudgie

  

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał karę 10 lat więzienia dla 73-letniego mieszkańca Czyż (Podlaskie), oskarżonego o zabójstwo sąsiadki. Powodem ataku z użyciem noża był... spór o wycinkę gałęzi z drzewa na granicy posesji. Wyrok jest prawomocny

Do zabójstwa doszło w lutym ub. roku w miejscowości Czyże. Według ustaleń prokuratury, kobieta chciała podciąć gałęzie drzewa rosnącego na granicy posesji. Podczas prac wynajętych pilarzy 73-letni sąsiad kobiety przeskoczył przez płot i zadał jej kilka pchnięć nożem kuchennym. Gdy kobieta upadła, zadawał kolejne ciosy.

Trzy miesiące temu Sąd Okręgowy w Białymstoku, jako sąd I instancji nie miał wątpliwości, że sprawca działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, ale też - na podstawie opinii biegłych - wziął pod uwagę to, że mężczyzna miał w stopniu znacznym ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem. Orzekł 10 lat więzienia jako karę łączną za zabójstwo oraz grożenie nożem jednemu z pilarzy, który próbował pomóc zaatakowanej kobiecie i zmuszenie go w ten sposób do zaniechania takiego działania.

Wyrok zaskarżyły obie strony. Prokuratura wnioskowała o surowszą karę - 15 lat więzienia. Obrona chciała uniewinnienia, ewentualnie nadzwyczajnego złagodzenia kary do 3 lat pozbawienia wolności. Sam oskarżony powtarzał, że jest niewinny.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał karę 10 lat więzienia, z podstawy wymiaru kary eliminując przepisy dotyczące nadzwyczajnego jej złagodzenia. Ich przywołanie uznał za nieprawidłowe, skoro sąd I instancji w praktyce ich nie zastosował (nie orzekł kary pozbawienia wolności poniżej dolnego progu ustawowego zagrożenia, czyli poniżej 8 lat więzienia).

"Wina oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości, przebieg zdarzenia opisali naoczni świadkowie. Brak było podstaw zarówno do nadzwyczajnego złagodzenia kary, jak się tego domagał obrońca, jak też do wymierzenia surowszej, zgodnie z wnioskiem prokuratora"

- tak sąd apelacyjny uzasadnił utrzymanie wyroku.

Sędzia sprawozdawca Janusz Sulima mówił, że trzeba było zważyć zarówno okoliczności obciążające, jak i łagodzące, które mogłyby wpłynąć na wymiar kary. Mówił, że oskarżony był bardzo agresywny, a jego działanie drastyczne (zadał w sumie siedem ciosów nożem, w tym trzy, gdy kobieta leżała już na ziemi).

Sędzia zwracał jednak uwagę, że mężczyzna miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem, co również należało uwzględnić, decydując o wymiarze kary, podobnie jak stan zdrowia i podeszły wiek sprawcy. "W gruncie rzeczy wymierzenie mu kary, jakiej żądał prokurator, byłoby eliminacją oskarżonego ze społeczeństwa, nie dawałoby mu szansy powrotu na wolność" - mówił sędzia Sulima; przypominał też, że sprawca nie był wcześniej karany.

"Kara sprawiedliwa, adekwatna zarówno do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości tej drastycznej zbrodni, powinna spełnić swoją funkcję w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa"

- dodał sędzia, podkreślając, że nie było podstaw do nadzwyczajnego złagodzenia kary, ale też i do jej podwyższania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl