Nasi kontra Prusacy i Moskale, czyli Batalia Napoleońska - NA ŻYWO TYLKO U NAS!

/ FB/Muzeum Hymnu Narodowego

  

Będomin. Dworek Józefa Wybickiego. To tu na świat przyszedł twórca naszego hymnu. Uroczy zakątek na Pomorzu. Cichy, spokojny... Do czasu. W sobotę cicho i spokojnie tam z pewnością nie będzie. A to za sprawą żołnierzy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Będą zakazane pojedynki, sąd polowy, potyczka w parku i inscenizacja bitwy w lesie, czyli po prostu wielka rekonstrukcja Batalii Napoleońskiej. Zapraszamy na transmisję z tego wyjątkowego wydarzenia i studio, do którego zaprosiliśmy ciekawych gości. Startujemy NA ŻYWO już od godz. 11.00.

Po bitwie o Tczew ranny gen. Dąbrowski pozostaje na zamku w Gniewie. Jego siły, składające się z oddziałów polskich i francuskich, zmierzają w kierunku Gdańska. Oddziałem rozpoznawczym idącym na przedzie dowodzi zasłużony oficer Sawiak. Tymczasem pruski feldfebel von Ludwig wraz z rosyjskim lejtnantem Skowronowem, nieświadomi zagrożenia, poszukują intensywnie tajemniczego osobnika, który sieje zamęt na całym Pomorzu. Tropy wiodą do majątku w Będominie…

Tak to się wszystko zaczyna... 

Organizatorzy rekonstrukcji Batalii Napoleońskiej, czyli przedstawiciele Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, przygotowali bardzo bogaty plan imprezy i zapewniają, że atrakcji z pewnością nie zabraknie. W programie m.in.:

- prezentacja rodzajów wojsk oraz musztry kolejnych formacji  
- scenki historyczne z zajęcia folwarku, zakazanego pojedynku, sądu polowego i potyczki w parku
- pokaz artyleryjski
- pokaz medycyny wojskowej
- pokaz mody oraz tańców historycznych
- opowieść o wydarzeniach z zimy i wiosny 1807 roku, czyli roku wojny Napoleona z IV koalicją
- oraz przede wszystkim wielka inscenizacja bitwy, w której wojsko polsko-francuskie stawi czoła Prusakom i Moskalom

Wszystko to na stulecie odzyskania niepodległości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.

Stream1 i niezalezna.pl zapraszają:

Uroczyste Otwarcie (11:00)
   

Studio S1 (15:00)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Komik poważnym kandydatem na prezydenta

zdjęcie ilustracyjne / / By Wierzbowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41884022

  

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski nadal utrzymuje prowadzenie w rankingach kandydatów, którzy startują w wyznaczonych na koniec marca wyborach prezydenckich na Ukrainie. Zgodnie z opublikowanym dziś sondażem może on liczyć na 19 proc. poparcia.

Badanie przeprowadziło centrum analityczne im. Ołeksandra Razumkowa w dniach 7-14 lutego na grupie ponad 2 tys. respondentów. Wskazało ono, że Zełenski może liczyć na 19 proc. głosów ludzi, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach. W grupie wszystkich respondentów showman uzyskał 17,5 proc.

Urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który będzie ubiegał się o reelekcję, uplasował się na drugim miejscu. Chce na niego głosować 16,8 proc. zdecydowanych oraz 13,1 proc. wszystkich badanych. Trzecie miejsce zajmuje była premier Julia Tymoszenko, która dostała odpowiednio 13,8 i 11,5 proc. poparcia.

Jeśli wyniki wyborów prezydenckich nie rozstrzygną się w pierwszej turze, faworytem w drugiej turze również pozostaje Zełenski. Jeżeli spotka się on z Poroszenką, zwycięży z rezultatem 32,2 proc. wobec 19,1 proc. dla obecnego szefa państwa. Jeśli konkurentką Zełenskiego będzie Tymoszenko, to ich stracie zakończy się wygraną aktora z wynikiem 28,7 wobec 18,6 proc. Dane te dotyczą wszystkich uczestników sondażu.

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia. Do udziału w wyborach zgłosiło się 44 kandydatów.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się na Ukrainie w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl