W Podlaskim odkryto obronny gród podobny do Biskupina

Prace archeologiczne na terenie Jatwiezi Dużej / Muzeum Podlaskie w Białymstoku/https://www.facebook.com/MuzeumPodlaskie

  

Badania na łąkach w rejonie Jatwiezi Dużej, w gminie Suchowola, prowadzą archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Natknęli się tam na ślady osady obronnej sprzed ok. dwóch i pół tysiąca lat, czyli z czasów grodów takich jak Biskupin. Na możliwość istnienia grodu w tym właśnie miejscu, wskazywała analiza dostępnych wcześniej materiałów z przeprowadzonego skanowania laserowego powierzchni Polski, po którym powstały cyfrowe modele terenu.

Skany oglądali specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który szukają nowych grodzisk.

– powiedział jeden z prowadzących badania, archeolog Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Mamy do czynienia z dużym obiektem o charakterze obronnym. To jest taki majdan, który był być może w jakiś sposób wykorzystywany gospodarczo. Na tym majdanie mamy ślady przynajmniej czterech jam, z czego jeden z obiektów jest bardzo głęboki. Taka piwniczka zapewne służyła do przechowywania jakiś materiałów.

– dodał Wawrusiewicz.

Majdan był otoczony wałem ziemnym umocnionym konstrukcją kamienną. W trakcie eksploracji jest jeszcze pierwsza linia fosy wokół tego wału, odkryto ślady następnej linii wału i fosę zewnętrzną. W wykopach znaleziono fragmenty naczyń z późnej epoki brązu związanej z kulturą łużycką i kilkadziesiąt wyrobów krzemiennych.

Przed przystąpieniem do badań naukowcy dysponowali jedynie hipotezą dotyczącą obecności bardzo starych obiektów typu obronnego. Teraz „to, co mamy – to już są fakty” podkreślają archeolodzy.

Badania potrwają jeszcze kilka dni. Wstępnie wiek osady określono na ok. 2,5 tys lat. Zabezpieczono sporo próbek, które będą poddane szczegółowym badaniom metodą C14 zw. radiowęglową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojsko gotowe do pomocy

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@MON_GOV_PL

  

Wojska operacyjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe by nieść pomoc osobom pokrzywdzonym w powodzi na południu kraju - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

W środę w Nisku (woj. podkarpackie) minister obrony Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej podczas której odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią.

Jesteśmy gotowi, żeby podjąć stanowcze i skuteczne działania, sytuacja jest pod kontrolą. Zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, żeby nieść pomoc pokrzywdzonym powodzią, pokrzywdzonym sytuacją jaka wynikłą z warunków naturalnych 

- mówił szef MON po zakończeniu odprawy.

Zapewnił też, że "w ciągu kilku godzin" żołnierze WOT stawią się w miejscach, w których ich wsparcie dla straży pożarnej "jest niezbędne".

Wojsko jest gotowe, żeby wspierać straż pożarną, wojsko jest już na miejscu 

- dodał.

W środę w nocy w związku z występowaniem nad Polską aktywnego układu niżowego, który utworzył się nad Karpatami Wschodnimi, doszło do intensywnych opadów deszczu, które spowodowały podtopienia na południu kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl